Je nutné se umět oprostit od některých zažitých přesvědčení. Pokud si myslíte, že máte právo se chovat neurvale, vulgárně a slepě prosazovat svou, tak věřte, že to tak není. Výměna názorů do vztahu patří, ale musí mít určitou úroveň a pravidla.Hádka jako způsob komunikace často pramení z nevědomosti. Neuvědomujete si, že ten, kdo stojí proti vám, má své názory a je jedinečný. Že vám nedělá věci naschvál, jen se snaží si prosadit svou. On/ona nechce nic jiného než vy. Chtějí to, k čemu jsou naprogramování od přírody stejně jako vy. Chtějí získat a udržet si již získané, být milováni a chápáni jako vy.Níže popsané body vám pomohou předejít hádkám. Vycházejí z „obyčejných“ základů psychiky osobnosti a díky nim pochopíte, proč se váš partner/ka chová tak, jak se chová.Pomohou vám oprostit se od negativních přesvědčení, že hádky do vztahu patří.

Dělejte kompromisy

Vztah z dlouhodobého hlediska nemůže být pro obě strany uspokojivý, pokud se snažíte prosazovat jen své názory a řešení. Společné soužití je o dvou lidech a vaše potřeby musí být naplňovány rovnoměrně. Snažte se udělat kompromis – vyděláte na tom. Berte to tak, že když vyjdete partnerovi/ce vstříc, je to vklad, který se vám mnohokrát vrátí.

Chápejte partnera/ku jako dokonalého jednotlivce

Nikdo nevidí jednu věc stejnou optikou jako vy. Oba se díváte na jedno jablko z jiného úhlu. Každý jste vyrůstal v jiném prostředí a máte jiné zkušenosti, podle kterých hodnotíte situace. Chápete věci po svém. Máte jiné myšlenkové pochody a návyky. Nikdo není povinen s vámi pokaždé souhlasit. To prostě není možné.

Chápejte, že zdrojem problému není partner/ka

Nedívejte se na partnera jako na zdroj vaší nespokojenosti. Z předešlého bodu víte, že každý jste jiný. Berte vaši nespokojenost jako příležitost si vyříkat věci a zařídit je k oboustranné spokojenosti. Neprojektujete svou zlobu do partnera. Vysílejte ji ke zdroji vaší frustrace a partnera „používejte“ jako kolegu, který vám pomáhá s vyřešením problému. Cílem je problém vyřešit – ne řvát, urážet a sám být naštvaný, protože se nic nevyřešilo. Pokud vám tedy něco vadí a týká se to partnera pochopte, že ho potřebujete k vyřešení problému, a proto si ho nemůže popouzet proti sobě.

Chcete být pravidelně informováni o nových článcích a videích?

Staňte se naším fanouškem na Facebooku Přihlaste se k odběru newsletteru

Udržet emoce na uzdě

Každá další hádka má destruktivní dopad na vztah. Udržte emoce na uzdě. Pokud se budete chovat slušně je to jako váš osobní vklad do vaší nádoby důvěry. Čím více se hádáte, tím více z vaší nádoby důvěry ubývá. Její vyčerpání je konec vztahu. Mluvte tedy slušně a neskákejte si do řeči. Chápejte argumenty partnera jako jeho svaté právo na názor. Je to jen názor, nic víc. S vámi to nesouvisí. Neberte si názory druhých osobně – jsou nezbytnou součástí komunikace/výměny názorů.

Pokud je to nutné, přesuňte debatu na později

V případě, že nejste schopni dodržet výše popsané body, odložte debatu na později. Vašim cílem je přece se domluvit a toho nedosáhnete hádkou. Domluvte si heslo a pokud budete mít pocit, že vám situace přerůstá přes hlavu, řekněte ho. To bude signál pro partnera/ku, že máte  okamžitě ukončit debatu a vrátit se k ní až emoce vychladnou.Pokud pochopíte, že odlišný názor na věc není špatná vlastnost vašeho partnera a budete se snažit najít kompromis, dosáhnete svého. Nebude vás to stát tolik úsilí a hlavně přestanete ničit svůj vztah. Vztah tvoří vždy dva a je naivní si myslet, že můžete být oba spokojení, když se budete vždy snažit prosadit svou na úkor partnera/ky.autor článku: Karel ChábaSouvisející články:Je možné se efektivně hádat?Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace?