Jak zabránit hádkám, aby se nedostaly do spirály

Jak často se se svým partnerem či partnerkou hádáte? Pokud nikdy, zřejmě jste dokonalý pár! I když pravděpodobnější bude, že jste se zatím k žádné vážnější neshodě ve vztahu nedostali. Vyměňování a vyjasňování názorů je v každém vztahu normální a do jisté míry zdravá záležitost. Je to součást toho, jak jeden druhého poznáváte a jak spolu umíte žít a nacházet kompromisy. Na druhou stranu, všeho s mírou. Pokud máte doma takřka pravou italskou domácnost a hádáte se každou chvíli kvůli zdánlivým maličkostem, to už je pochopitelně pro vás i pro váš vztah nezdravé. Snadno se totiž může stát, že se vám budou hádky čím dál víc vymykat z rukou, což může znamenat vážné problémy. Vsadím se, že vás ty neustálé hádky také nebaví. A pokud vám na vztahu a vašem partnerovi záleží, měli byste se naučit neshody kontrolovat tak, aby nevedly k dalším a ještě mnohem horším konfliktům.

Ve skutečnosti se hádáte každý o něčem jiném

Často se ve své poradně setkávám s tím, že jsou ve vztahu dva lidé schopni se do krve o něčem hádat. Ale když se jich pak každého zeptám, proč se hádají, tak zjistím, že každému jde trochu o něco jiného. Jeden se například dohaduje, jestli dát syna do jedné nebo do druhé školy. Zatímco ten druhý se hádá, protože má pocit, že jeho hlas nemá ve výchově dětí žádnou sílu. Oba dva pociťují, že jejich protějšek se nezabývá jejich námitkami, ale jede si stále jen tu svoji, což je rozčiluje ještě více a hádku to zhoršuje. Když jim pak ukážu, že se vlastně vůbec nedohadují o tom samém, velmi se diví, ale většinou to pochopí a začnou mnohem víc přemýšlet, proč a o čem se vlastně hádají.

Jak zabránit zhoršování hádky

Když cítíte, že se mezi vámi schyluje k hádce, na chvilku se oba dva zastavte. Dejte si 5 minut a každý si na kousek papíru napište následující: Jasně popište, o čem se vlastně dohadujete. Co je předmětem hádky. Co vám jde na nervy, co vás rozčiluje. Nebuďte obecní, právě naopak, snažte se co nejkonkrétněji popsat, co vám vadí. Pak na papír napište, o čem se podle vás dohaduje váš partner. Co jemu vadí, co ho rozčiluje. Proč je ochoten se kvůli tomu pustit do hádky. Jakmile oba dva dopíšete, ukažte jeden druhému své poznámky a porovnejte je. Pokud jste si každý zapsali něco jiného, dohodněte se, o čem budete diskutovat nyní, nebo se domluvte, že o těchto problémech budete mít 2 různé diskuze.

Je důležité, abyste se teď ani jeden nesnažili přesvědčit toho druhého, že vaše poznámky jsou ty správné nebo že se nejprve budete bavit o vašem problému. V průběhu diskuze se za každou cenu držte daného problému, daného tématu. Pokud se vyskytnou jiné problémy, nezačněte je okamžitě řešit. Místo toho si je poznamenejte a nechte je na později, ideálně na jiný den. Jedna velká hádka za den je pro většinu párů až až. Jestliže se do vážných neshod dostáváte často, vždy definujte hned na začátku, co je vlastně předmětem vašeho sporu. Je to mnohem lepší, než se zbytečně hádat a ničit vztah kvůli nedorozumění.

Pokud vám tato papírková metoda z jakýchkoliv důvodů nepomáhá nebo váš partner není ochoten ji vyzkoušet, nebojte se obrátit se s žádostí o pomoc na odborníka přes partnerské vztahy. Kontaktujte mě a já vám ukáži, jak správně řešit neshody a vám pomohu zabránit tomu, aby se vaše hádky dostaly do spirály.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

2 komentáře u „Jak zabránit hádkám, aby se nedostaly do spirály

    Veronika vagnerova Únor 23, 2016

    Prosím o radu, na vánoce mě partner vyhodil z našeho společného domova a dal mi facku, odešla jsem bohužel k rodičům. Mám 2 děti,které nejsou jeho. Chtěla bych vztah urovnat,díky omluve, ale rodina mi to nedoporučuje na základě facky, a děti se k němu nechtějí již vrátit. Jsme od sebe skoro 2 měsíce. Deti moc rád neměl, nesouhlasil s mojí výchovou. Děti ho akceptovaly jen kvůli mě. Hádka vznikla na základě jeho dcery,situace byla vyhrocena, která brala veškerou pozornost.partner byl třikrát rozvedeny a ma 4 děti z předchozích manželství .děti silne upřednostnoval.vzdy říkal, ze oni jsou na prvním místě. Zili jsme spolu již 7 let. Já bych chtěla vše vrátit. Ale nemám na sílu, kvůli dětem.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů