Je možné se efektivně hádat?

Ano, je to možné. Existuje něco jako konstruktivní hádka, nicméně i ta musí mít svá pravidla.

Přestože klienty nabádám k tomu, aby komunikovali efektivně a nehádali se, někdy je hádka, která má určitá pravidla, ku prospěchu věci. Používají jí především partneři, kteří jsou emotivní a je pro ně problém v sobě emoce tlumit a neventilovat je vůči partnerovi/ce.

V rámci pravidel komunikace, které předkládám svým klientům, mimo jiné doporučuji, aby si chování partnera nebrali osobně. Některým klientům dělá toto pravidlo potíže.

Konstruktivní hádka má za cíl

 • vzájemné pochopení obou partnerů a pochvala za to, co se naopak povedlo partnerovi
 • zprostředkování vlastních pocitů protějšku
 • uznat svou chybu a slíbit nápravu
 • buďte konkrétní, aby váš partner věděl, co vám nevyhovuje a čím způsobuje vaše frustrace

Někdy je opravdu efektivní zprostředkovat partnerovi/ce své emoce. Za předpokladu, že vše bude v předem dohodnutých mantinelech.

Jaká jsou pravidla Konstruktivní hádky?

 • hádka by se měla konat jen v předem dohodnutém čase a místě, nejlépe beze svědků
 • mělo by to být co nejdříve je to možné, po kritické události, která spustila negativní emoce
 • před hádkou si ujasněte, čeho chcete dosáhnout
 • ventilují se negativní emoce, frustrace a nespokojenost vůči partnerovi/ce, tak jak to cítíte. Jde o vypuštění tlaku, který byste v sobě jinak dusili a později by vedl k nekontrolovanému chování.
 • každý by měl mít stejný časový prostor na vyjádření
 • následuje sebekritika, co já jsem udělal špatně – pokud něco špatně z mé strany bylo
 • na závěr ocenění partnera za to, co udělal dobře
 • mluvte jen o svých pocitech, jak se cítíte vy
 • nepoukazujete na vlastnosti partnera a nevytahujte staré věci
 • neútočte na slabá místa partnera, ničím nevyhrožujte

Modelový příklad, kdy je vhodné použít konstruktivní hádku

Manželé se v rámci manželské dohody/pravidel dohodnou, že muž vždy zavolá, pokud se zpozdí jeho návrat domů oproti předpokládanému termínu. Žena se za to zaváže, že nebude na muže křičet, když jí toto oznámí, neb to je i jeden z důvodů, proč jí muž radši nevolá.

Manžel volá žena a sdělí jí, že se opozdí o dvě hodiny. Žena informaci přijme a telefon položí. Nicméně dusí v sobě šílenou zlost, že připravila romantickou večeři a vše je k ničemu. Manželka má problém se zvládáním svých emocí a velmi jí pomůže, pokud manželovi své frustrace může sdělit. Zároveň, ale při konstruktivní hádce vyzdvihne, že dodržel dohodu a zavolal jí a tím ho motivuje, aby v pozitivním chování pokračoval.

Pokud by žena i muž plnili svůj díl dohody, nicméně žena by v sobě dusila své emoce, je nebezpečí, že by jí problém přerostl ,,přes hlavu,, a došlo by k hádce neřízené a manželská dohoda by mohla jít vniveč.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

7 komentářů u „Je možné se efektivně hádat?

  hana Září 29, 2012

  Můj problém špatná komunikace s manželem,jehož postoj k životu je dost negativní na jakoukoliv situaci.Nedokáže ocenit mne jako osobu,co mě trápí,že si nerozumí s dcerou kde uplatnuje postoj,,nadřízeného,,Všichni jsou blbí,jen jeho názor má logiku.Sexuální život je 0,nevzrušuje mě chlap,který si na členech rodiny ,,honí triko,,.Rozvádět se zatím nechci,hledám různé metody jak ho směřovat,je to pro mě zároven i výzva.Manžel je zároven romantik,což zase neopětuji já.Zajímalo by mě jak mám postupovat,aby náš vztah se zlepšil.Možná chci vztah udržet,protože zvyk je železná košile.Děkuji za odpověd Hanka
   Karel Chába Říjen 2, 2012

   Dobrý den, měli byste se naučit komunikovat. K tomu doporučuji článek, který je v textu PR článku prolinkován červeně. Někdy je to bohužel ale tak, že dvojice potřebuje prostředníka, neb jeden z páru nerespektuje svého partnera v tom, co navrhuje/radí ke zlepšení vztahu. Pak vám doporučuji tento kurz http://www.partnerske-vztahy.eu/vzdelavaci-kurzy/?courseID=5 anebo osobní konzultaci. K vaší poznámce, že je to možná zvyk, bych doporučil tento článek, neb vám možná hodně otevře oči http://www.partnerske-vztahy.eu/vzorce-chovani/
  tomas D. Únor 15, 2013

  S moji partnerkou nyni spolu cca 1,5 mes. nezijeme, ale ani jeden z nas nechce definit. konec (pred rokem to bylo podobne, nebyli jsme spolu cca 4 mes., pak navrat a harmonie). Nyni mi napsala mail, kde me oznacuje za hajzla, …., ze me nesnasi, ze jsem ji ublizil, znicil zivot, ze si predstavuje, jak me kope do hlavy a valim se v krvi atd. atd. Pritom mi rika, ze me z 50% nenavidi a z 50% miluje. Mohu brat jeji vypusteni negativnich emoci jako ventil, ktery konecne prisel a chapat jako pozitivni? Je zde potencial k nastartovani noveho vztahu? Nebo co ten jeji mail mel znamenat? Dekuji za nahled
  Tomas
   Karel Chába Únor 19, 2013

   Dobrý den, určitě můžete brát její reakci za vypuštění negativních emocí, ale co to přesně bude znamenat pro budoucnost, to opravdu nemohu vědět. Je jisté, že je frustrovaná a celá situace by si zasloužila řešení.
    tomáš D Únor 22, 2013

    Děkuji Vám. Tomáš
  Meg Duben 18, 2015

  Dobrý den, s přítelem jsem již nějakou dobu a rok spolu žijeme v domácnosti. Máme za sebou již pár neshod, které se objevily až po soužití a vždy dopadnou tak, že se přítel urazí, přestane se mnou mluvit a já čekám až ho to přejde a budeme zase normálně fungovat. Oba máme nějakou pravdu, oba si řekneme svůj názor, ale jakmile já při nějakém svém rozhodování o něčem nepřihlédnu k němu a nezachovám se ve prospěch jeho a udělám si to po svém, tak se urazí, protože on jak říká je můj partner a já ho neberu jako k sobě rovnocenného :-(.Dost s tím bojuji, protože se začínám ohlížet na jeho potřeby a ty svoje omezuji, aby se neurazil. Ne vždy mu dokážu vyhovět. Dá se s tím něco dělat? Díky.
   Karel Chába Duben 22, 2015

   Dobrý den, jeho chování/reakce souvisí s jeho sebedůvěrou. Je tedy nutné, aby mezi vámi došlo k vydefinování toho, do jaké hranice se něco týká vás obou a od kdy už se to týká jen vás jako jednotlivce. Je ovšem otázkou, zda toho budete schopni neb už při této debatě se můžete hádat o ty hranice a to i díky zkreslenému názoru jednoho z vás. Ideální by tedy bylo, abych vám s tím pomohl, pokud budete potřebovat. Napoví vám tento článek http://www.partnerske-vztahy.eu/partnerska-dohoda/.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů