Krize ve vztahu je vždy nepříjemná. Ukazuje na to, že je ve vztahu něco špatně, že něco nefunguje. Je ovšem přirozené, že krize ve vztahu přicházejí a budou přicházet. Dá se s velkou pravděpodobností předpovědět, že přijde po dvou, třech, pěti nebo sedmi letech, atd. Krize ve vztahu není nic neobvyklého. Je důležité nepropadat beznaději, že se něco děje a zachovat chladnou hlavu. Snažit se řešit krizi ve vztahu včas.

Krize vztahu po dvou letech? Proč?

Proč tedy vzniká krize po dvou letech? U většiny těchto vztahů je to proto, že z nich odešla zamilovanost, spadly růžové brýle. Očekávání v rámci jejich vztahu se pravděpodobně začíná bortit. Minimálně jeden z partnerů začíná cítit nespokojenost a tím je krize ve vztahu živena a prohlubována.

Partneři, kteří prožívají krizi ve vztahu po dvou letech, najednou mezi sebou neumějí komunikovat. Neumějí řešit věci ve vztahu tak, aby se k sobě opět přiblížili. Je normální, že po takové době krize ve vztahu přichází. Lidé by si měli uvědomit, že je to běžná situace.

Vztah po dvou letech dostává jiný rozměr

Ve vztahu po dvou letech dochází k tomu, že odchází zamilovat. Vztah dostává úplně jiný rozměr. Je nutné, aby si oba partneři vzájemně popovídali o jejich představě, jak dál vidí svůj vztah. Měli by se zamyslet, zda si umí představit, sdílet svůj život společně dál, nebo ne, zda založí rodinu, apod. V ideálním případě by se měli dohodnout na tom, kdo a co od koho nebo od vztahu chce. V těchto případech je velmi důležitá funkční komunikace, o které se můžete blíže dočíst v článku – Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace?

Každý, kdo prožívá krizi ve vztahu po dvou letech, by si měl uvědomit, jaké má potřeby na toho druhého. Po takové době již není ve vztahu radost jen z toho, že partneři mohou být vedle sebe. Vztah se za tu dobu posunul, je třeba začít řešit i složitější věci v rámci svých potřeb na partnera, vztah, svou budoucnost, aj. Přesnější informace, jak lépe definovat svoje potřeby ve vztahu, si můžete přečíst v článku – Partnerská dohoda.

Kdy krizi ve vztahu překonat?

Pokud jsou potřeby obou partnerů neslučitelné v rámci fungování vztahu, je lepší odejít. Může se jednat například o potřebu mít dítě. Jeden z partnerů dítě chce a druhý jej absolutně odmítá. Dalším příkladem může být otázka životního stylu. Jeden z partnerů touží bydlet na „samotě u lesa“ a izolovat se od lidí, druhý chce bydlet ve městě a žít společenským životem. Takové potřeby jsou ve vztahu neslučitelné. V takových případech je lepší krizi vztahu po dvou letech ukončit rozchodem.

Pokud se ve vztahu nic neslučitelného v rámci fungování vztahu neobjeví, měli by si lidé vzájemně vyjít vstříc a najít vhodný kompromis. Je nutné si uvědomit, že synonymum ke vztahu je kompromis. Partneři by se měli pokusit věci vyřešit a žít spokojeným životem i po krizi, která přišla po dvou letech.

Pokud cítíte, že prožíváte jakoukoliv krizi ve vašem vztahu a sami si neumíte poradit, vyhledejte odborníka na partnerské vztahy. Takový člověk umí odhalit pravou příčinu krize ve vztahu a odborně vám poradí a pomůže.

autor článku: Karel Chába