Virtuální nevěra se v současném digitálním světě stává stále častějším fenoménem. Co to virtuální nevěra je, jak ji poznáte a jak může ovlivnit váš vztah? To vše se dozvíte na následujících řádcích. 

Co je virtuální nevěra

Volný přístup k moderním digitálním technologiím v posledních letech způsobil, že nejen práce a zábava, ale i mezilidské vztahy se do značné míry přesunuly na online platformy a sociální média. Romantické a sexuální vztahy nejsou žádnou výjimkou, a to jak ty primární, tak ty, které můžeme v zásadě označit za virtuální nevěru.

Co to ale virtuální nevěra je? Zjednodušeně lze říci, že jde o nevěru, která se odehrává přes internet bez fyzického kontaktu a může zahrnovat nejrůznější aktivity od intimních konverzací přes sdílení erotických fotografií až po virtuální sex. Zatímco někteří mohou tuto formu nevěry vnímat jako nevinnou a pro jejich vztah nedůležitou, pro jiné je zvlášť bolestivá a pro jejich primární vztah destruktivní.

Existují lidé, pro které jsou ideálním řešením otevřené vztahy, někteří dokonce vstupují do vztahů tzv. polyamorních. Jak takové vztahy mohou vypadat, se dozvíte v článku Polyamorie: co je polyamorní vztah a jaká jsou jeho pravidla

Virtuální nevěra: nevinné odreagování, nebo hřebíček do rakve vztahu?

To, zda pro ně bude virtuální nevěra něčím, nad čím jen mávnou rukou, nebo totální zradou, která vážně poškodí jejich vztah s partnerem, bude u různých lidí záležet na různých faktorech, jako jsou například jejich osobnost, očekávání, forma a délka vztahu a podobně. 

Je nevěra v současné době něčím, co už je vlastně více méně normální? Zjistěte to v článku Je nevěra normální?.

Pro mnohé páry je důvěra základem jejich vztahu a virtuální nevěra ji může vážně narušit. Zásadní je zde vnímání toho, co přesně virtuální nevěra znamená. Jak už bylo řečeno, pro některé lidi se jedná pouze o online interakce bez většího dopadu na jejich život, pro ostatní s sebou může nést stejnou emocionální a psychologickou zátěž jako nevěra fyzická.

Virtuální nevěra odhalena. Začněte komunikovat

Možná v poslední době tráví na telefonu víc času než dřív, nebo se s ním dokonce zavírá v ložnici nebo na toaletě. Dřív na počítači heslo neměl(a), zčistajasna se do něho ale bez správné kombinace písmen a číslic nedostanete. To – spolu s upadajícím zájmem o fyzickou a emocionální blízkost s vámi, odtažitostí, neochotou trávit s vámi čas a tak dále – může být známkou toho, že do vašeho vztahu vstoupila virtuální nevěra.

Máte-li na virtuální nevěru podezření, nenechávejte si je pro sebe a s partnerem si o něm promluvte. Komunikace a upřímnost jeden k druhému jsou totiž v každém zdravém vztahu klíčové. Přiznal vám partner nebo partnerka, že se na internetu s někým „schází“? Vyvarujte se scén ani se neuzavírejte do sebe a pokračujte v komunikaci: otevřená diskuze o tom, co se stalo a jak se vy v souvislosti s tím cítíte, může být prvním krokem k obnovení důvěry a dalšímu posílení vztahu.

Zjistěte, proč je vám virtuálně nevěrný, situaci zvládnete snáz

K nevěře – a to ani té virtuální – se člověk většinou neuchyluje jen tak bez důvodu, a to platí u mužů i žen. Zjistíte-li pravé příčiny nevěry, bude pro vás snazší chování partnera pochopit, případně se se situací zdárně popasovat. 

Virtuální nevěra je často důsledkem nedostatku v primárním vztahu. Tento nedostatek přitom může být jak fyzického, tak emocionálního rázu. Bavte se s partnerem o jeho přáních a potřebách a jděte do hloubky: snažte se odhalit, po čem touží, co si od vztahu slibuje a zda jsou tyto jeho potřeby skutečně naplňovány. Za virtuální nevěrou nezřídka kdy stojí nedostatek pozornosti druhého, kterou pak člověk hledá jinde – v tomto případě na internetu. Někdy ale mohou být příčinou i specifické touhy nebo tendence, které se člověk před svým partnerem stydí odhalit – a proto si je naplňuje třeba na online chatech. 

Akceptovat virtuální nevěru, nebo ji řešit? Záleží jen na vás

Každý vztah je jedinečný a je nemožné rozhodnout o tom, který je dobrý a který špatný: to záleží jen na partnerech a na jejich vzájemné domluvě. Proto i k virtuální (a koneckonců i fyzické) nevěře je možné přistoupit různě, aniž by byl některý přístup automaticky lepší než jiný. 

Možná pro vás virtuální nevěra představuje jen úsměvný „úlet“ partnera bez sebemenšího zásahu do vašeho sebevědomí nebo vlivu na váš vztah. V tom případě není nic snazšího než ji ignorovat a nic neřešit. Třeba s vámi ale virtuální nevěra otřásla do základů a vy si nedokážete představit, že váš vztah může pokračovat dál. Pak je pro vás rozchod možná jedinou představitelnou cestou vpřed. 

Stojíte-li na pomezí mezi těmito dvěma „extrémy“ a ve vztahu chcete zůstat i přesto, že ho z vašeho pohledu virtuální nevěra druhého narušila, připravte se na to, že vás s partnerem čeká hodně práce: na komunikaci, pochopení potřeb a přání jeden druhého i (znovu)budování a posilování důvěry, intimity a spojení mezi vámi. 

Naučit se, jak správně komunikovat a naslouchat si, je zásadní pro každý vztah, který má mít budoucnost. Více o tom se dozvíte například v článcích Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace a Naslouchání ve vztahu

Virtuální nevěra může (ale nemusí) mít vážný vliv na vztah mezi dvěma lidmi. Nejste si ani po přečtení článku jistí tím, co to virtuální nevěra je a zda vstoupila i do vašeho vztahu? Nevíte si rady s tím, jak se s virtuální nevěrou partnera popasovat, případně zda je vůbec možné váš vztah ještě zachránit? Nezoufejte a obraťte se na mě, rád vám pomohu. Vyberte si z konzultací, které nabízím, tu, jež vám bude nejlépe vyhovovat.

autor článku: Karel Chába