Spousta lidí, pokud se jejich partnerský vztah dostane do problémů nebo dokonce do krize, se snaží vše napravit vlastními silami bez jakékoliv pomoci.

Přitom většina lidí považuje za naprosto běžné, že když se vám rozbije auto, zavezete ho do servisu, aby ho opravil někdo, kdo autům rozumí. Když vám v bytě vyhoří elektrika, pozvete si elektrikáře. Ale když přijde na problémy ve vztahu, málokdo se na to dívá podobně.

Každý má pocit, že když všichni vztahy žijeme, není přeci důvod někam chodit a hledat pomoc. Lidé nemají potřebu se o vztazích radit s někým, kdo psychologii vztahů rozumí. Často mají pocit, že vztah je o tom jen tak si něco říct a všechno je vyřešeno.

To je samozřejmě obrovský omyl.

Jsou lidé, kteří se specializují na nápravu problémů a krizí ve vztahu. Vědí jak na to a pomohou vám předejít zásadním chybám a omylům, kterých se mnoho lidí dopouští při budování vztahů a při pokusech o nápravu krize.

Zásadní chybou je snažit se krizi vyřešit stejným způsobem a chováním, které vás do krize dostalo. Aby se váš vztah zlepšil, musí se něco změnit. Einstein řekl: “Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiný výsledek” a přesně to platí i ve vztazích.

Kdy byste určitě měli vyhledat odbornou pomoc?

Když se vám opakovaně nedaří zvládnout nevěru, krizi vztahu či jiné problémy. Prostě když jste ve vztahu dlouhodobě nespokojeni a nic se nezlepšuje.

Pokud ve vztahu setrváváte a nedaří se vám ho napravit, dějí se 2 věci:

● Buďto se k sobě nehodíte a nevíte o tom, nebo nemáte sílu si to připustit a rozejít se.

● Nebo neznáte základy budování partnerského vztahu. Nevíte, jak spolu komunikovat, jak objevovat a naplňovat potřeby toho druhého.

Odborníka určitě vyhledejte v situaci, kdy už od začátku nevíte, jak vztah budovat nebo jak řešit krizi. Pokud jste zoufalí a absolutně si nevíte rady, investujte čas a energii abyste zjistili, jak problém vyřešit.

Když už máte takovou krizi, že jste na sebe natolik alergičtí, že se nedokážete na ničem v klidu dohodnout.

Když si už jenom navzájem ubližujete a očekáváte, že ten druhý pro vás bude něco dělat a vy nic nemusíte, protože se cítíte raněni a máte pocit, že jste nemilování nebo dokonce zrazeni.

Když došlo k nevěře a atmosféra je tak napjatá, že se vám nedaří nikam posouvat a jste neustále jen na válečné stezce.

Mnoho lidí se zcela mylně domnívá, že když jim byl partner nevěrný, měl by něco změnit jenom ten druhý. Ten druhý by se měl omlouvat, ten druhý by se měl napravit. Musíte si uvědomit, že ke krizi jste se dopracovali oba dva společně, přestože nevěrný byl jenom jeden. Náprava takové krize je o stmelení partnerského vztahu jako týmu a o oboustranné práci.

Většina lidí problémy ve vztahu podceňuje. Vztah třeba ještě zcela narušen není, ale jeden z páru cítí dlouhodobou nespokojenost. Tuto nespokojenost skrývá do takové míry, že když se pak nakonec něco stane, tak řekne, že je absolutně nespokojený nebo dokonce, že se rozchází. Ten druhý to pak často nechápe, neví, jak se do takové situace dostali. Je to pro něj jako blesk z čistého nebe.

Proto pokud přemýšlíte o tom, že by bylo fajn žít s někým jiným, protože se současným partnerem se necítíte šťastni a naplněni, vyhledejte odbornou pomoc a zjistěte, co se vlastně ve vaší mysli odehrává a co byste měli udělat dál.

Ve své praxi vztahového poradce se až nepřiměřeně často setkávám s tím, že lidé absolutně nevědí jak vztahy budovat, jak je udržovat spokojené, jak řešit krize. Lidé často krize zbytečně prodlužují a prohlubují. Často se lidé rozcházejí zcela zbytečně proto, že se kvůli špatnému řešení krize dostávají do nebezpečné spirály. Dostali se do takových stavů, které by vůbec nemuseli nastat, kdyby věci řešili správně zavčasu.

Je to podobné, jako když nemocný dlouho nejde k doktorovi. Zanedbává léčbu a snaží se vše zvládnout sám. K doktorovi jde často, až když je to akutní a řešení bývá zbytečně obtížnější a složitější, než kdyby přišel včas.

Pokud pro vás platí kterýkoliv případ z výše uvedených, určitě zbytečně neotálejte. Nesnažte se problémy řešit svépomocí. Pokud jste to nevyřešili sami doteď, pravděpodobně se vám to nepodaří ani v budoucnu. Obraťte se na odbornou pomoc. Odborník na vztahové poradenství vám pomůže odhalit pravou příčinu vašich problémů a ukáže vám, co byste měli udělat pro jejich nápravu.

autor článku: Karel Chába