Zjistili jste, že začínáte o partnerovi či partnerce pochybovat? Přestože k tomu na první pohled nemáte důvod, cítíte, že mu tak docela nemůžete ve všem důvěřovat? Máte obavy, že má někde milenku?

Jak poznat, zda si ve vztahu ještě důvěřujete?

Zeptejte se sami sebe, zda je váš partner při vás vždy, když ho potřebujete. Pokud odpověď nezní ano, důvěra je nabourána. Zeptejte se sami sebe, zda vás váš partner zneužije, pokud mu to pomůže v naplnění jeho cílů. Pokud odpověď zní ano, nedůvěra ve vašem vztahu pustila kořeny. Převyprávějte si sami pro sebe životní příběh vašeho vztahu. Stává se vám, že přepisujete některé události v negativních pojmech? Pokud ano, váš vztah má zaděláno na problémy.

Nedůvěru může způsobovat mnoho faktorů. Je důležité, abyste nejprve pochopili, odkud tyto negativní pocity a nedůvěra pochází. Mají reálný základ? Nebo jsou to skutečně pouze vaše realitou nepodložené pocity, strachy a úzkosti?

Pokud totiž nepochopíte, co je zdrojem těchto pocitů, snadno se vám pak může stát, že na jejich základě špatně zareagujete a řeknete partnerovi něco ošklivého, z něčeho ho budete obviňovat nebo na něj budete mít přehnaně vysoké až nerealistické nároky. Ve chvíli, kdy na základě vaší nedůvěry začnete mít na partnera stále vyšší a vyšší nároky, je to začátek konce. Tyto nároky mohou ze začátku vypadat nevinně, když ho požádáte, aby vám minimálně jednou každý den napsal. Aby vám vždy říkal, kam a s kým jde. A podobně. Postupně ho ale budete kontrolovat čím dál tím více a jemu to bude dříve či později velmi nepříjemné.

Uvědomte si, že každý člověk potřebuje občas nějaký ten čas jen sám pro sebe. Přestože vás ten druhý má rád, sem tam potřebuje být sám, aby si mohl urovnat myšlenky a vyřešit své věci. Pamatujte si, že vy svého partnera nevlastníte.

Pokud po svém partnerovi neustále požadujete, aby vám dával pocit štěstí a bezpečí, aby vás ujišťoval, že nic zlého nehrozí, že nemá milenku, budete zklamáni.

Tento problém se nachází uvnitř vás. To vy si ho musíte v sobě vyřešit. Partner to za vás neudělá. A i vy sami již jistě víte, že přestože vás partner ujišťuje, že se nemáte čeho bát, vás to nadlouho neuklidní a přesto mu tak docela nedůvěřujete a obáváte se.

Vezměte vy sami zodpovědnost za svoje pocity. Nalezněte pravou příčinu vaší nedůvěry. Předchozí partner vám byl nevěrný? V dětství vás opustili rodiče? Je třeba, abyste si vyhradili chvíli pro sebe a pokusili se najít, odkud vaše nedůvěra pramení.

Zapracujte na svojí sebedůvěře. Jakmile se vám podaří zvýšit vaše sebevědomí a sebedůvěru, uvidíte, že zároveň budete více věřit i vašemu partnerovi a budete se cítit lépe. Pokud nevíte jak na to, přečtěte si článek Jak budovat sebevědomí.

Důvěra je základ vztahu

Pamatujte si, že důvěra je základ každého vztahu. Pokud chybí na jedné, na druhé nebo dokonce na obou stranách, vždy to nakonec vyústí v nějaký vážný problém, velkou krizi nebo dokonce rozchod. Pokud se vám nedaří obnovit ve vašem vztahu důvěru, ať už proto, že se vám nedaří nalézt pravou příčinu, nebo bojujete s nízkým sebevědomím, neváhejte a
kontaktujte odborníka na partnerské vztahy. Pro mnohé je to jediná možnost, jak důvěru ve vztahu napravit a předejít partnerské krizi.

autor článku:Karel Chába