Existuje spousta vztahů a párů, které se v určitém bodě rozejdou a později se opět zase vrací k sobě. Jakkoliv se to může zdát zvláštní, není to nic vzácného a dělá to tak spousta lidí.

Nicméně je potřeba vysvětlit si důvody, proč se lidé vlastně takto rozcházejí, když se pak zase chtějí k sobě vracet.

Proč se mnoho vztahů, párů či manželství rozchází a později vrací k sobě?

Na začátek je třeba říci, že tato situace, kdy se lidé chtějí po rozchodu vrátit k sobě, většinou následuje po takovém rozchodu, který byl udělán spíše na základně negativních emocí než po nějaké zralé úvaze.

Mnohokrát se stane, že se lidé ve vztahu dostanou do takové krize, kdy si prostě jeden z nich řekne, že už je to příliš, že toho má plné zuby a že chce vztah ukončit. A takový člověk tomu v tu chvíli skutečně věří, skutečně si myslí, že chce rozchod.

Nicméně po nějaké době, obvykle po několika dnech či týdnech, začne tento člověk nebo dokonce oba dva přemýšlet o tom, že by se do vztahu chtěli vrátit.

Existuje několik častých důvodů pro návrat.

Buď člověk chce návrat za každou cenu proto, že věří, že toho druhého člověka má skutečně rád. Nebo si uvědomil, že ho miluje bez toho, že by jakkoliv do hloubky zvažoval jestli návrat má smysl nebo ne.

A nebo, a to se děje velmi často, se chce do vztahu vrátit proto, že je mu najednou smutno nebo si naplno uvědomil realitu toho, co udělal.

Někomu dokonce začne vadit, že by si ten druhý mohl najít někoho jiného. Začne žárlit a tuto žárlivost často zaměňuje za lásku či zamilovanost. Začne hlava nehlava toužit po návratu a obnovení vztahu.

Rozchod měl nějaký důvod

Je potřeba si uvědomit, že pokud se dva lidé dostali tak daleko, že se rozešli, jistě to mělo nějaký důvod. Bohužel se často setkávám s tím, že lidé na to jakoby zcela zapomněli. Doslova mi říkají, že si nejsou schopni uvědomit, proč se vlastně rozešli, že na vztahu nic špatného ani negativního nevidí a vidí jen to dobré. Mají pocit, že návrat do vztahu po rozchodu je to nejlepší, co teď mohou udělat.

Pokud se tedy nacházíte po rozchodu v této situaci, měli byste si každý sám za sebe zodpovědět, která z výše zmíněných variant se vás týká.

Chcete se vrátit, protože vážně věříte, že rozchod byla chyba? Nebo se chcete vrátit, protože si domníváte, že toho člověka milujete? Nebo pociťujete žárlivost a nedokážete ji překonat?

U některých je žárlivost tak silná, že se do vztahu vrátí i přesto, že si uvědomují, že jediným hnacím pohonem k tomu je ta žárlivost. Ty emoce jsou tak silné, že přemůžou veškerou logiku a člověk se chce do vztahu vrátit, aby druhému zabránil najít si někoho jiného.

Návrat do vztahu po rozchodu možný je

Vrátit se po rozchodu do vztahu samozřejmě možné je a má to smysl za předpokladu, že si uvědomíte, co bylo v tom vztahu špatně. Musíte se zamyslet a uvědomit si, co vás dovedlo k rozhodnutí rozejít se. Je třeba si zodpovědět otázku, proč by váš vztah měl po návratu vypadat jinak. Co se změnilo? Co je teď jiné?

Pokud to neuděláte nebo nejste schopni si na tyto otázky odpovědět a do vztahu se vrátíte bez toho, že byste něco zásadního změnili nebo že byste začali na sobě a vztahu pracovat, tak se s velkou pravděpodobností stane to, co se již stalo dříve, kvůli čemu jste se rozešli. Pokud něco nezměníte nebo nevyřešíte, vaše hlava vás dovede přesně tam, kam vás již jednou dovedla. Nemůžete bláhově doufat, že když se k sobě jen vrátíte a nic nezměníte, tak že by to najednou mělo být jiné, že by najednou mělo fungovat to, co dříve nefungovalo

Má-li být návrat po rozchodu úspěšný, musíte na sobě i vztahu zapracovat

Tím hlavním, co by se mělo změnit, jsou vaše vztahové dovednosti. Lidé si často ve vztahu vlastně nerozumí, protože spolu vůbec neumí hovořit. Prvním, co byste měli udělat, je naučit se správné vztahové komunikaci.

Další častou chybou je, že lidé často ani nevědí jaké mají ve vztahu potřeby a neumí si je vzájemně naplňovat. Proto se snažte zjistit co nejvíce o vlastních i partnerových potřebách a začněte na nich pracovat. V tom vám pomůže článek Partnerská dohoda.

Fakt, že jste se dostali až do stavu, kdy jste se rozešli, vypovídá o tom, že jste došli na konec určité životní etapy a máte se o sobě něco dozvědět. Máte projít určitým seberozvíjejícím obdobím, během kterého si uvědomíte, jak vlastně přemýšlíte, jakých chyb se při myšlení dopouštíte, jak vidíte sami sebe, jak vidíte toho druhého a jak chápete vztah.

Velmi často se stává, že vidíme chyby především v tom druhém. To je ale způsobeno tím, jakým způsobem přemýšlíme a jaká máme v mysli utvořená přesvědčení. Pokud svá přesvědčení změníte, přirozeně začnete svého partnera vnímat jinak. Ve věcech, o kterých jste se dříve domnívali, že nejste schopni se posunout dále nebo tomu druhému vyhovět, protože vyhovět by měl přece on vám, si uvědomíte, že to tak docela není. Posunete se dál a budete schopni se na celou věc dívat jinak.

Mnohdy je to velmi obtížné a pro úspěšné řešení je potřeba 3. nezávislá osoba, odborník, která vám řekne, co vlastně děláte špatně.

Mnoho lidí si totiž vůbec neuvědomuje, že něco dělá špatně. V takovém případě je potřeba vysvětlit, že dělají něco, co jim samým i vztahu ubližuje a čeho si nejsou vůbec vědomi. Odborník v takové situaci pomůže lidem nalít si čistého vína.

Návrat po rozchodu má smysl

Pokud jste se tedy rozešli a teď se chcete do vztahu zase vrátit, smysl a šanci na úspěch to má, pokud si odpovíte na otázky uvedené výše a začnete pracovat na svých vztahových dovednostech. Bude také potřeba, abyste zapracovali na svém osobnostním rozvoji tak, abyste se dozvěděli více o sobě, o tom druhém, o vašem vztahu a o tom, co je ve vaší psychice nevhodného nebo nedostačujícího. To se pak musíte snažit překonat tak, abyste se naučili myslet jinak, abyste získali jiná přesvědčení, která vám pomohou vytvořit jinou realitu.

Pak váš vztah může fungovat.

Může to vypadat složitě, ale šance na plnohodnotný vztah pak skutečně existuje. Vyzkoušejte výše uvedený postup a řiďte se těmito principy. A pokud se vám ani přesto nedaří vztah po návratu dostat do uspokojivého stavu a stále jsou mezi vámi třecí plochy, obraťte se na partnerského poradce, který vám ukáže, na jakých partnerských dovednostech potřebujete zapracovat, a pomůže váš vztah znovu nastartovat.

autor článku: Karel Chába