Rozchod a návrat

Existuje spousta vztahů a párů, které se v určitém bodě rozejdou a později se opět zase vrací k sobě. Jakkoliv se to může zdát zvláštní, není to nic vzácného a dělá to tak spousta lidí.

Nicméně je potřeba vysvětlit si důvody, proč se lidé vlastně takto rozcházejí, když se pak zase chtějí k sobě vracet.

Proč se mnoho vztahů, párů či manželství rozchází a později vrací k sobě?

Na začátek je třeba říci, že tato situace, kdy se lidé chtějí po rozchodu vrátit k sobě, většinou následuje po takovém rozchodu, který byl udělán spíše na základně negativních emocí než po nějaké zralé úvaze.

Mnohokrát se stane, že se lidé ve vztahu dostanou do takové krize, kdy si prostě jeden z nich řekne, že už je to příliš, že toho má plné zuby a že chce vztah ukončit. A takový člověk tomu v tu chvíli skutečně věří, skutečně si myslí, že chce rozchod.

Nicméně po nějaké době, obvykle po několika dnech či týdnech, začne tento člověk nebo dokonce oba dva přemýšlet o tom, že by se do vztahu chtěli vrátit.

Existuje několik častých důvodů pro návrat.

Buď člověk chce návrat za každou cenu proto, že věří, že toho druhého člověka má skutečně rád. Nebo si uvědomil, že ho miluje bez toho, že by jakkoliv do hloubky zvažoval jestli návrat má smysl nebo ne.

A nebo, a to se děje velmi často, se chce do vztahu vrátit proto, že je mu najednou smutno nebo si naplno uvědomil realitu toho, co udělal.

Někomu dokonce začne vadit, že by si ten druhý mohl najít někoho jiného. Začne žárlit a tuto žárlivost často zaměňuje za lásku či zamilovanost. Začne hlava nehlava toužit po návratu a obnovení vztahu.

Rozchod měl nějaký důvod

Je potřeba si uvědomit, že pokud se dva lidé dostali tak daleko, že se rozešli, jistě to mělo nějaký důvod. Bohužel se často setkávám s tím, že lidé na to jakoby zcela zapomněli. Doslova mi říkají, že si nejsou schopni uvědomit, proč se vlastně rozešli, že na vztahu nic špatného ani negativního nevidí a vidí jen to dobré. Mají pocit, že návrat do vztahu po rozchodu je to nejlepší, co teď mohou udělat.

Pokud se tedy nacházíte po rozchodu v této situaci, měli byste si každý sám za sebe zodpovědět, která z výše zmíněných variant se vás týká.

Chcete se vrátit, protože vážně věříte, že rozchod byla chyba? Nebo se chcete vrátit, protože si domníváte, že toho člověka milujete? Nebo pociťujete žárlivost a nedokážete ji překonat?

U některých je žárlivost tak silná, že se do vztahu vrátí i přesto, že si uvědomují, že jediným hnacím pohonem k tomu je ta žárlivost. Ty emoce jsou tak silné, že přemůžou veškerou logiku a člověk se chce do vztahu vrátit, aby druhému zabránil najít si někoho jiného.

Návrat do vztahu po rozchodu možný je

Vrátit se po rozchodu do vztahu samozřejmě možné je a má to smysl za předpokladu, že si uvědomíte, co bylo v tom vztahu špatně. Musíte se zamyslet a uvědomit si, co vás dovedlo k rozhodnutí rozejít se. Je třeba si zodpovědět otázku, proč by váš vztah měl po návratu vypadat jinak. Co se změnilo? Co je teď jiné?

Pokud to neuděláte nebo nejste schopni si na tyto otázky odpovědět a do vztahu se vrátíte bez toho, že byste něco zásadního změnili nebo že byste začali na sobě a vztahu pracovat, tak se s velkou pravděpodobností stane to, co se již stalo dříve, kvůli čemu jste se rozešli. Pokud něco nezměníte nebo nevyřešíte, vaše hlava vás dovede přesně tam, kam vás již jednou dovedla. Nemůžete bláhově doufat, že když se k sobě jen vrátíte a nic nezměníte, tak že by to najednou mělo být jiné, že by najednou mělo fungovat to, co dříve nefungovalo

Má-li být návrat po rozchodu úspěšný, musíte na sobě i vztahu zapracovat

Tím hlavním, co by se mělo změnit, jsou vaše vztahové dovednosti. Lidé si často ve vztahu vlastně nerozumí, protože spolu vůbec neumí hovořit. Prvním, co byste měli udělat, je naučit se správné vztahové komunikaci.

Další častou chybou je, že lidé často ani nevědí jaké mají ve vztahu potřeby a neumí si je vzájemně naplňovat. Proto se snažte zjistit co nejvíce o vlastních i partnerových potřebách a začněte na nich pracovat. V tom vám pomůže článek Partnerská dohoda.

Fakt, že jste se dostali až do stavu, kdy jste se rozešli, vypovídá o tom, že jste došli na konec určité životní etapy a máte se o sobě něco dozvědět. Máte projít určitým seberozvíjejícím obdobím, během kterého si uvědomíte, jak vlastně přemýšlíte, jakých chyb se při myšlení dopouštíte, jak vidíte sami sebe, jak vidíte toho druhého a jak chápete vztah.

Velmi často se stává, že vidíme chyby především v tom druhém. To je ale způsobeno tím, jakým způsobem přemýšlíme a jaká máme v mysli utvořená přesvědčení. Pokud svá přesvědčení změníte, přirozeně začnete svého partnera vnímat jinak. Ve věcech, o kterých jste se dříve domnívali, že nejste schopni se posunout dále nebo tomu druhému vyhovět, protože vyhovět by měl přece on vám, si uvědomíte, že to tak docela není. Posunete se dál a budete schopni se na celou věc dívat jinak.

Mnohdy je to velmi obtížné a pro úspěšné řešení je potřeba 3. nezávislá osoba, odborník, která vám řekne, co vlastně děláte špatně.

Mnoho lidí si totiž vůbec neuvědomuje, že něco dělá špatně. V takovém případě je potřeba vysvětlit, že dělají něco, co jim samým i vztahu ubližuje a čeho si nejsou vůbec vědomi. Odborník v takové situaci pomůže lidem nalít si čistého vína.

Návrat po rozchodu má smysl

Pokud jste se tedy rozešli a teď se chcete do vztahu zase vrátit, smysl a šanci na úspěch to má, pokud si odpovíte na otázky uvedené výše a začnete pracovat na svých vztahových dovednostech. Bude také potřeba, abyste zapracovali na svém osobnostním rozvoji tak, abyste se dozvěděli více o sobě, o tom druhém, o vašem vztahu a o tom, co je ve vaší psychice nevhodného nebo nedostačujícího. To se pak musíte snažit překonat tak, abyste se naučili myslet jinak, abyste získali jiná přesvědčení, která vám pomohou vytvořit jinou realitu.

Pak váš vztah může fungovat.

Může to vypadat složitě, ale šance na plnohodnotný vztah pak skutečně existuje. Vyzkoušejte výše uvedený postup a řiďte se těmito principy. A pokud se vám ani přesto nedaří vztah po návratu dostat do uspokojivého stavu a stále jsou mezi vámi třecí plochy, obraťte se na partnerského poradce, který vám ukáže, na jakých partnerských dovednostech potřebujete zapracovat, a pomůže váš vztah znovu nastartovat.

autor článku: Karel Chába

Novinky
na váš e-mail.:

Jak zvládat partnerské vztahy

Informace o zpracování osobních údajů
Zadat váš email

Zaslat na email

vytisknout

181 komentářů u „Rozchod a návrat

  dagmar Únor 10, 2016

  Dobry den, s pritelem jsme se nekolikrat rozesli, ale take se vratili zpet, jsme spolu 14let a uz mame deti…Nas posledni rozhod byl proto, protoze jsem poznala muze, do ktereho jsem se zakoukala….Byl to vice mene takova pomoc, s partnerem nam to neklapalo, porad jsme se hadali, kazdy druhy den, citila jsem ze jsem na vsechno sama, kamaradi, konicky, a vecne vyhrozovani ze odejde a nakonec jsem to byla ja, kdo si nekoho nasel….ovsem seslo se nekolik mesicu, a zacal mi chybet, hlavne kvuli deti…odjel od nas a zacal novy vztah….nakonec jsme se k sobe vratili, ale vztah je plny vycitek, co jsem udelala, co delam za jeho zady a hadky jsou opet s nami.myslite, ze muzeme spolu zit norma
   Karel Chába Únor 15, 2016

   Dobrý den, ano vztah se může zlepšit, pokud budete schopni si odpustit, naučíte se komunikovat a naplňovat své potřeby. Ovšem k tomu by bylo ideální, abyste vyhledali pomoc. Rád vám pomohu.
  Mira Únor 18, 2016

  Dobrý večer, ma takový problé, který chci s Vámi konzultovat. Byli jsme s ppřítelkyní skoro 12 let, ale dělal jsem hloupusti jako žarlil a upřednostnoval jsem jiné lidi než ji až ji dosla koncem řijna trpělivost a odmitla se mnou komunikovat, že se ozve sama. Vydržel jsem to vždy tak 3 neděle a ozval jsem a byl jsem odmítnut, ted jsem se ji už 7 nedel neoval a navštívil jsem ji na Valentýna s kytkou a darkem. Jeji reakce byla, že mne vyslechla a i kytku i darek si vzala. Za tu dobu jsem na sobě hodně zapracoval a vím o chybách co jsem dělala a vím, že jsem už ted v pohodě. Uznal jsem před ní svoje chyby , ale ted nevím jak dál. Myslite, že mám naději a nebo vše uzavřít?Děkuji Mirek
   Karel Chába Únor 22, 2016

   Dobrý den, to nemohu vědět. To musí říci ona. Navíc pokud jste byl žárlivý, tak jste pořád. To jste nemohl vyřešit za těch pár týdnů. Jen teď cítíte bolest z opuštění, tak si myslíte, že jste se změnil. Respektive našeptává vám to hlava, aby vám ulevila.
    Mirek Únor 22, 2016

    Doibrý den už je to skoro 5 měsíců a ona byla taky žarlivá, takže je to ne obě strany. Myslím, že jsem se změnil aspon to okolí tvrdí.
  Pajisek Únor 23, 2016

  Dobrý den mám přítele s kterým jsem 7mesicu, mysli to jsemnou dobře, pomáhá mi a tak různé. Jen já mu ubližují tím ze jsem mu skoro ve všem lhala, několikrát jsme se rozešli a zas vrátily. A teď jsme se zas pohádali a uz to mezi nama tak nefunguje jako dřív. Chtěla jsem se zeptat má smysl být spolu nebo se máme rozejít? Děkuji za odpověď
  Anonym Únor 27, 2016

  Dobry den,

  pred par dny mi pritel rekl, ze se chce rozejit. Pred necelymi 3 mesici jsme se dali uz po jednom rozchodu dohromady. Chteli jsme na vse zapomenout a zacit znovu, ale ted mi rekl, ze neni stastny a neco mu chybi. Nechapu to, protoze jeste pred asi tydnem jsme fungovali normalne. Ptala jsem se ho, jestli v tom nekdo neni a neni. Dal se mnou komunikuje, pta se co delam atd. Rekl mi, ze ho to mrzi a nechce mi ublizovat. Absolutne nevim, jestli mam bojovat nebo to nechat tak a odejit.
  Dekuji za radu

   Karel Chába Březen 1, 2016

   Dobrý den, on je s něčím nespokojený a to se musí řešit. Je nutné pojmenovat kořeny jeho nespokojenosti a na nich pracovat. Musíte o tom mluvit a najít to. Pokud vám to nepůjde, tak vyhledat pomoc. Rád pomohu.
    Anonym Březen 9, 2016

    Dobrý den,

    děkuji za odpověď. Situace je nyní taková, že spolu dál komunikujeme. Ptá se, jak se mám, co dělám apod. Ptal se mě, jestli si s někým dopisuji, nebo se scházím… Nechápu proč? Žárlí? S nikým si nedopisuji ani se neschazim (kromě kamarádek, které si myslí, že má jen výčitky)..řekl mi, že mu chybím, a je mu doma samotnému smutno a vzápětí to negoval větou, že to je dočasně, a že to přejde, že je jen na mě zvyklý… Ve své podstatě obhajuje důvod rozchodu, napsala jsem mu, že to obhajuje před sebou, ale přede mnou nemusí… Co si o tom myslíte? Děkuji za Váš čas a názor.

  Milan Březen 5, 2016

  Má žena mi na facebooku objevila sexuální komunikaci. Na podruhé (ono to bylo spíše pokračování prvního problémy, který jsem měl ukončit a neukončil), řekla dost a chce se rozvést. Z mé strany se jednalo o sexuální pohnutky, svou ženu miluji a ve skutečnosti jsem ji nechtěl podvést. Byť jsem se cítil sexuálně ve vztahu neuspokojen. Plně jsem si uvědomil, že vzhledem povaze mé ženy, je to přes čáru a jsem přesvědčen, protože mi na ženě a zachování vztahu neskutečně záleží, že se již toto opakovat nebude. Ovšem, žena to bere jako opakovanou zradu a už mi věřit nechce a je rozhodnuta manželství opustit. Je možná cesta ještě zpět? Jak se mám zachovat, abych situaci více nezhoršoval? Děkuji
   Karel Chába Březen 10, 2016

   Dobrý den, teď na ní netlačte. Ona se potřebuje trochu uklidnit a zvážit vše pro a proti. Pokud se teď budete snažit přehnaně, více než je vaším zvykem, tak to bude brát za manipulaci a vše bude ještě horší. Dejte jí prostor a přijměte svou odpovědnost za své činy tak, že ovládnete své strachy, že vás opustí.
  Pavel Březen 20, 2016

  Dobrý den pane Chába,
  mám na Vás dotaz jsme od sebe s přítelkyní 2 měsíce v pauze ( návrh přítekyně já souhlasil ) po 6 letém vztahu. Bydlel jsem v bytě mé přítelkyně a odešel jsem k rodičům, protože jsem nesehnal na rychlo nějaké bydlení a pevně doufal v brzký návrat. Přítelkyně již po 2 měsících volala abych se vrátil, že jí je smutno, ale mě se vše rozleželo za tu dobu v hlavě oznámil jí, že chci být s ní, ale chci jít do jiného společného bydlení a nabídl jí, aby šla se mnou. Protože mám obavy, aby to neudělal znovu a já neměl kde jít. Ona nesouhlasí a chce zůstat ve svém. Řekl jsem jí, že pokud máme dále postupovat, tak bychom měli společně. Má smysl prosím dále pokračovat.. Děkuji Vám.
   Karel Chába Březen 24, 2016

   Dobrý den, to si musíte odpovědět vy. Já si myslím, že byt je jen zástupný problém. Za tímto problémem je něco většího a zásadního. Tím byste se měli zabývat. Musíte být oba ochotní si sednout a bavit se o tom, čeho se kdo bojí, co mu vadí, co chce, atd. Pokud si nebudete vědět rady, tak vám rád pomohu.
  Karel Červen 7, 2016

  dorý den, rozešel jsem se s přitelkyní a moc bych se k ni chtěl vrátit a ona taktéž ale musim ji říct smysluplny duvod, proč by se ke mě mela vratit. duvod naseho rozchodu bylo to že jsem ji nerespektoval a nepřizpusoboval se a dělal veci který ji jsou proti srsti … na toto jsme byl upozorněn již nekolikrát a dosta mnoho šancí.. ted už mi dalši šanci nechce dát. jen pokud důvod který ji sdělim se ji bude libit.
   Karel Chába Červen 9, 2016

   Dobrý den, jako důvod bych uvedl to, že půjdete k poradci na vztahy a naučíte se vše, co potřebujete, aby se už nestalo to, co jí vadí. Musíte ale být ochotný opravdu poctivě pracovat. Rád vám osobně pomohu.
  Jana Červen 17, 2016

  Zdravím. Před 10 měsíci jsme se poznali s přítelem. Oba jsme byli už v rozvodu a našli jsme se. Přítel se velmi zamiloval (alespoň se tak vyjadřoval, choval). Také jsem se zamilovala, ale byla jsem víc v reálu. Jevil se tak seriózně, že jsem vztahu nakonec propadla. Mou podporu měl při opatrování umírajícího otce (pečoval se svou matkou),potížích s dcerou, prodejem domu a koupí bytu ve mém městě. Plánoval soužití. Nebyl to můj popud, aby šel bydlet za mnou. Sám to chtěl! Před pár dny se se mnou rozešel, prý mu cit ke mně vymizel, neví co cítí. Je prý v negativních myšlenkách, depresi a trápil by mě. Jak takový obrat, doslova ze dne na den, mohl nastat? Choval se spolehlivě, reálně.
   Karel Chába Červen 20, 2016

   Dobrý den, je to běžné. Nebyl z rozvodu ještě psychicky srovnaný a mysl ho tlačila do směru, který mu měl vyléčit tu bolest. To se nestalo a on procitl. Vztah hned po rozchodu není dobrý ani pro jednu stranu. Zde o tom píši https://www.partnerske-vztahy.eu/za-jak-dlouho-novy-vztah-po-rozchodu/
    Jana Červen 20, 2016

    Velice děkuji za názor. Bude to přesně tak, jak píšete. U mě k takové fázi „prázdnoty“ zřejmě nedošlo, protože jsem byla od manžela citově odstřihnuta dlouhou dobu (asi 6 let). Partner ale řešil rozchod a rozvod se ženou teprve poslední dva roky a toto je výsledek. Zklamání ve mně ještě nějakou dobu bude přetrvávat, ale jsem Vám vděčna za to, že jsem situaci pochopila. Ještě jednou díky a přeji všem, ať je líp :-)!
  Lucie Červenec 15, 2016

  Dobrý den, včera jsem se rozešla s přítelem, s kterým jsem byla 4 roky. Nejprve jsme se dohodli na pauze, prý chtěl být chvíli sám, srovnat si v hlavě co chce, zakoukal se do jiné. Po třech dnech jsem to nevydržela a řekla mu, že nebudu čekat na to, až si vybere mezi mnou a tou druhou. Teď si ale nejsem jistá, zda jsem se neunáhlila. Přítele miluju, o vztah s ním stojím. On se zalekl případné svatby a dětí, ačkoliv jsem mu říkala, že to rozhodně nemusím mít hned, že je to naše společné rozhodnutí. Má smysl mu dát najevo, že bych měla zájem vztah zachovat? Jemu je to líto, nepřál si se zakoukat někde jinde, ale stalo se… Děkuji Vám!
   Karel Chába Červenec 25, 2016

   Dobrý den, každý je omylný, a pokud o vztah stojíte, nehrajte žádné hry a upřímně mu řekněte, co chcete a cítíte.
  David Červenec 23, 2016

  Dobry den, pred mesicem se se mnou rozešla přítelkyně, měli jsme krásný vztah 2roky,kdy jsme se opravdu moc milovali.až do fáze, kdy měnila práci a začlo jsme pracovat na protismene s tim ze jsme pár dní z kr dl týdne prohodili.Moc jsem na ní začal tlačit aby jsme byly spolu,psal jsem a volal víc než obvykle.asi byla toho uz plná,tak vztah ukončila.mě je 26 ji 25.pracujeme takřka vedle sebe v obchodech a pár dní se tam v tydnu vídáme, chováme se k sobě moc hezky povídáme si smejeme a občas se i obejmeme.Po rozchodu jsem naléhal ze ji chci zpět a asi odradil její myšlenky na návrat.chci ji moc zpět i jsme se o tom bavili a řekla mi ze me má moc rada a nevyvraci návrat ale ne teď poraďte co..?
   Karel Chába Červenec 25, 2016

   Dobrý den, ona vám „říká“ co. Teď netlačte a nic po ní nechtějte. Máte výhodu v tom, že se vídáte. Bavte se spolu jako do teď a dejte jí čas. Snažte se jí ukázat svou lepší stránku a mezi to patří i respekt k tomu, co ona udělala. Čas ukáže, zda se k vám plynule vrátí nebo ne.
  Libuše Červenec 28, 2016

  Dobrý večer, s přítelem jsme spolu necelé tři roky, máme spolu 11 měsíčního syna. Bohužel už nám to dlouho neklape (uráží mne a vyčítá jakoukoliv činnost i to, že jsem hned po mateřské nastoupila do práce – bydlíme v mém bytě na hypotéku), uvědomila jsem si tím, že stále miluji bývalého přítele , se kterým jsme stále přátelé a návštěvujeme se. Jak mám postupovat, abych ho získala zpátky? Mám si posypat popel na hlavu, omluvit se za vše a říci narovinu , co k němu cítím? Děkuji.
   Karel Chába Červenec 31, 2016

   Dobrý den, pokud se chcete vrátit, buďte k němu upřímná a řekněte mu vše, jak to je, co chcete a jak to cítíte.
  Katka Červenec 30, 2016

  Dobrý den,s přítele jsme byli přes dva roky.Vše krásně fungovalo do té doby,dokud jsem si v hlavě nezačala představovat věci že mě podvádí apod.Kontrolovala jsem mu soukromí,byly z toho hádky.Já jsem kolikrát z ničeho nic vybouchla a přítele od sebe odrazovala.Měli jsme pak dlouhou pauzu,ale vrátili se k sobě.Jenže přítel mi začal lhát protože jsem se s k němu chovala předtím zle atd.Včera jsme se rozešli protože to prý už nemohl vydržet. Občas si napíšeme,říkáme že se třeba časem k sobě vrátíme až si já i on uvědomíme své chyby.Myslíte že by to pak fungovalo lépe,když si teď od sebe „odpočineme“?Že by to mohla bylt cesta, která posune náš vztah?Přítele miluji a važím si ho a stojím o něj.
   Karel Chába Srpen 2, 2016

   Dobrý den, jediný rozumný důvod pro návrat do vztahu je váš osobní emoční posun. Vy máte neurotické problémy v podobě strachů, žárlivosti, atd. a ty musíte řešit s odbornou pomocí. Jen pasivně doufat, že si něco uvědomíte, vám k ničemu nebude. Vy potřebujete souvislou terapii s odborníkem. Až se posunete ve svém vidění a smýšlení o sobě a budete emočně silnější, má cenu se k sobě vracet.
  Marie Září 6, 2016

  Dobrý den,je nám 20 a 22 a jsme spolu 3,5 roku.Máme se oba rádi a chceme být spolu,ale krize došla do bodu,kdy jsme nevěděli co dál a rozešli jsme se.Chceme to dát znovu dohromady,ale nevíme jak,aby jsme si zase rozuměli.V posledním půl roce jsme často hádali,já jsem cholerik,on flegmatik.Každý máme koníčky,ale on je po roce střídá,vždy se do něčeho pustí po hlavě a neřeší běžné věci.Některé koníčky mi jsou proti srsti a já jsem pak náladová,protivná a křičím (to vadí zase jemu).Když je potřeba opravit auto nebo něco udělat,půl roku trvá,než to zařídí.Já mám jít teď studovat voš a on bude dál pracovat, takže se uvidíme jen čt-ne.Někdy mi přijde jako malé dítě.Asi potřebujeme objektivní názor
  Kateřina Září 25, 2016

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak je možné, že i po několika měsících stále cítím něco ke svému ex? On to má úplně stejně. Myslím, že v tom hraje roli, že jsme spolu byli 3 a půl roku a byli jsme spolu od svých 15 let. Včera jsme se viděli po 5 měsících a bylo vidět, že ke mně stále něco cítí. Dokonce měl slzy v očích, když jsem od něj odcházela. Důvod rozchodu byl, že jsme se viděli míň a míň. Ale včera mi to přišlo jako za starých časů. V čem je problém, že se od sebe nedokážeme odtrhnout?
  Děkuji za odpověď
   Karel Chába Září 27, 2016

   Dobrý den, jde o zvyk. Ještě jste se neadaptovali na život jeden bez druhého. Navíc jste emočně zraněni a zatím jste se nevyrovnali s tou bolestí, kterou prožíváte. Smířit se s tím průměrně trvá3-12 měsíců.
  Pan Říjen 19, 2016

  Dobry den,
  Přítelkyně se semnou rozešla z minuty na minutu, rano bylo vse v pohode a vecer konec po 2 letech. Chci abychom se k sobe vrátili protoze ja si uvědomil kde byly chyby a chci ji dat tu volnost a zpomalit abychom spolu ne trávili veškerý volný cas, aby mel kazdy cas na své přátele a koníčky,chci dokázat ze se menim abychom mohli byt opět spolu. Uz je to mesic co jsme s wc přítelkyni od sebe. Jednou jsme se viděli od našeho rozchodu. Nevim jaky způsobem ji dokázat ze se kvuli ni změním protoze ji stále miluji. A mam strach ze mi ted nedá možnost ji ukazat moji změnu ve vse.
   Karel Chába Říjen 21, 2016

   Dobrý den, nemůžete více než jí napsat. Vysvětlit jí, proč by teď, dle vás, ten vztah měl být jiný a co proto uděláte. Ostatní musíte nechat na ní. Pokud do ní budete „hučet“, tak ji nezískáte.
  Leona Říjen 27, 2016

  Dobrý den, přítel se semnou rozešel z důvodů, kterých jsem si nikdy neuvědomovala. Až nyní mi došlo, že jsem příliš na přítele tlačila, byla naštvaná a nevážila si vztahu. Nevěřil,že bych si toza měsíc nerozmyslela.Řekl, že že už je toho na něj moc, jako kdyby byl naštvaný, ale přitom mu už vše bylo jedno. Na jednu stranu byl z toho strašně špatný, nevěděl jak ven. Ukončil to se slovy, že se mu mohu kdykoli ozvat, že je tu pro mě a že by se alespoň rád se mnou vídal jako s nejlepší kamarádkou. Také, že si možná časem uvědomí, že udělal chybu, ale že nyní necítí tu jiskru. Myslíte si, že je dobré se spíš vídat a že lze opět vše vrátit, když vím na čem lze zapracovat? Dávat mu to najevo?Děku
   Karel Chába Říjen 31, 2016

   Dobrý den, ano, nějaký nenucený kontakt a zábava může pomoci udržet spojení, a zároveň při tom pracovat na své změně.
  Pavlína Listopad 9, 2016

  Dobrý den, s manželem jsme spolu od 15. a 18. let první láska.Máme děti 20 a 22 let. Manžel změnil práci,našel si milenku, doma posledního 1/2 roku bylo napětí,prostě akce reakce oba jsme měli pocit, že ten druhý dělá něco špatně a v tu dobu již budoval vztah jinde. V březnu mi oznámil, že má milenku (tušila jsem to) a byt a chce se rozvést. Vše přepsal sipo… byla jsem v šoku. Šok trval asi 3 měsíce typické obviňování sama sebe kde jsem udělala chybu… Neřekla jsem mu že má odejít, ale že si má vše rozmyslet. Odešel. Po 1/4 roce mám nový vztah. Teď mi manž. poslal náhled žádosti k rozvodu a také zprávu, že nevěří že bych ho vzala zpět.Vím, kde jsem dělala chyby.On také.Máme šanci?Děkuji
  Martin Leden 6, 2017

  Dobrý den nedávno se semnou rozešla přítelkyně protože jsem se jí podíval do mobilu i když jsem to předtím neudělal, ale zjistil jsem že jak byla na praxi tak tam poznala kamaráda kterého i políbila. Jak přijela domů tak si s ním pořád psala, tak v noci jsem se podíval a lhala mi že nepíše. Tím jsem porušil důvěru a pořád jsem žárlil že se věnuje pořád jemu a telefonu. Až jsem to začal přehánět se žárlenim a zjišťoval jsem info od její kamarádky která chtěla pomoct našemu vztahu až pak nabto přítelkyně přišla pohádali se a rozešli. Myslíte že je lepší čekat nebo konat činy a uvědomit si moji žárlivost a udělat něco hezkého? ona je můj život a já ji nechci ztratit.
   Karel Leden 12, 2017

   Debrý den na štědrý den se semnou rozešla přítelkyně byli jsme spolu 6 let byli jsme spolu doma i v práci je to trošku složité nějako dobu řešila problémy rodičů potom onemocněla babička chodí se o ní starat a do toho podnikání my se spolu pohádali za 6 let max 10x myslím že jsme si rozuměli dokonale leč přítelkyně si našla někoho na psaní a byla i na kafi já nato přišel a byl konec hádky výčítky atd vyčítala mi že pro ní nic nedělám že neprojevuji své city ale já ji miluji strašně moc jen prostě neumím ty city dát tak na jevo je ted oblbnutá tím chlapem nekomunikuje co mám prosím dělat??
   Karel Chába Leden 12, 2017

   Dobrý den, především musíte chtít oba. Ona toho nechat a vy pracovat na své žárlivosti. Zatím se nic nezměnilo, a proto se ptám (řečnická), proč se do vztahu vracet, co teď a proč bude jinak. Takže navrhnul bych jí řešení, co jak uděláte jinak. Píši řešení, tedy nejen prázdná slova „já už žárlit nebudu“, atd. Ale jak to opravdu uděláte, abyste nežárlil, atd.
  Jana Leden 10, 2017

  Dobrý den, téměř před měsícem mi manžel po hádce řekl, že již toho mám dost a nechce ve vztahu pokračovat. Snažila jsem se o nějaké vysvětlení, ale bohužel jediné, co mi řekl je, že jsme se hádali a že se mu nelíbí mé chování k němu. I přesto, že jsem mu nabídla, abychom si vše vyříkali a zkusili věci nějakým způsobem napravit a zkusit tomu dát šanci, bylo mi řečeno, že nevěří, že by se něco změnilo a že se již zkrátka takhle rozhodl. Je mi líto, že se po 11 letech takto striktně rozhodl, aniž by mně dal šanci s tím něco dělat. Nechci ho ztratit, ale momentálně si již nevím rady. Děkuji za odpověď
   Karel Chába Leden 12, 2017

   Dobrý den, obecně je to tak, že on si myslí, že už vyčerpal všechny možnosti, jak dosáhnout změny. Dále se bojí, že by se vše opakovalo a už určitě nemá sílu. Píši to proto, že pokud máte mít šanci, tak se na tyto výše popsané aspekty musíte zaměřit. Tedy pokusit se navrhnout takové řešení problému (třeba poradna, práce dle doporučení v mých článcích, sama se v něčem změnit, atd.) Zamyslet se na nad tím, co by na něj platilo, aby se přestal bát. Jaké „záruky“ mu zkusit nabídnout (třeba po dobu 2 měsíců budeme dělat to a to, pak to vyhodnotíte, a když.. tak..), atd.
  Aneta Leden 12, 2017

  Dobrý den,
  uz je to neco malo pres 2 roky, co jsme se rozesla se svym ex, s kterym jsem byla 8 let. Byli jsme spolu uz od mych 14ti, takze jsme spolu v podstate vyrustali, dozravali, zazivali spolecne vsechny poprve…jen nas zkratka dostihla delka vztahu a asi typicke krize, stereotyp, zakoukani do jinych apod. Ja jsem od te doby mela v podstate 2 vztahy a oba byly fajn, nicmene porad mam v sobe jako referencni bod sveho ex, nove partnery s nim srovnavam, prohlizim si fotky, udrzujeme se v takovem tom obcasnem kontaktu, protoze potrebuji vedet, ze je ok. Ted ma pritelkyni a ze by mi to bylo uplne jedno, rict nemuzu. Je to tim, ze to byla prvni a silna laska, nebo v tom je stale neco vic? D
   Karel Chába Leden 16, 2017

   Dobrý den, je to složitější. Nejde jen o něj, ale i o model vztahu. Každý z nás má na nevědomé úrovni zafixován model vztahu, který nám vyhovuje anebo kterého jsme schopni a k němu hledáme protějšek. On vám navíc ten model pomáhal utvářet, takže jste na něho fixována více. Je tedy možné, že si příliš to, co jste žila ve vašem vztahu, spojujte s ním, myslíte si, že vy sama toho nejste schopna dosáhnout s jiným, a tedy na něho pořád myslíte. Jestli tomu říkáte „něco víc“, nebo jinak, je asi jedno. Takto to v principu funguje.
  andromeda Leden 12, 2017

  Dobry den po 19 letech jsem odesla s dcerou od manzela. Zacali jsme opravovat domek, ale manzel ma sveho konicka kytaru a o domek nejevil zajem. Chodil dal na zkousky 2x nekdy 3x tydne a pak zacal jezdit pryc na cele vikendy tak jednou do mesice a tvrdi, ze je to normalni.Proto jsem odesla. Nyni je to 6 mesicu, co jsme od sebe. Vidame se skoro kazdy den v praci, ale chodi i k nam domu. Intimne se porad stykame, kdyz se bavime o moznem navratu, tak rika, ze nevi jestli to chce zkusit znovu, ze jemu to takhle vyhovuje kdyz bydli sam, protoze ho nikdo nekomanduje. Ja si taky nejsem navratem jista, prijde ni, ze vsechen cas venuje konicku, ted zacal chodit i cvicit a na rodinu mu nezbyva cas.
   Karel Chába Leden 17, 2017

   Dobrý den, je vám teď lépe, neb si berete jen to příjemné a nemáte vůči sobě povinnosti. Pokud byste se k sobě chtěli vrátit, musíte vyřešit to, co bylo příčinou rozluky. To se dle mého nestalo, takže nemá cenu se k sobě vracet. Musíte být oba ochotni slevit a jinde připadat, abyste to vyřešili. Pak má cenu se k sobě vracet.
  cmoud Leden 16, 2017

  Dobrý den, mám dotaz. S přítelkyní jsme spolu byli 2 a půl roku, bydleli jsme spolu v bytě 2 roky pak jsme se museli odstěhovat k rodičům, protože začala dělat práci která ji bavila a já jí musel finančně podporovat. jenže po odstěhovaní se náš vztah zhoršil citil jsem to já i ona nic jsme si neřekli a mysleli jsme si, že se to urovná. po Novém roce chtěla pauzu nevěděl jsem proč uvědomil jsem si to až později a pote jsme se rozhodli o ukončení vztahu. Chce být kamarádka, řekla, že se prostě odmilovala a už to nejde. Teď jsme od sebe už přes týden ale v kontaktu jsme, příští víkend jdeme spolu posedět jako kamaradi, nechci v tom vidět nic víc ale, chci se vrátit, Co s tím? Co dělat.
   Karel Chába Leden 17, 2017

   Dobrý den, pokud se zatím cítíte takto, nemůžete předstírat, že jste kamarádi. To nejde. Abyste se stali kamarádi, potřebujete čas na vyrovnání se s rozchodem. Takže pokud je opravdu konec, měli byste se začít vídat až se s tím oba v sobě vyrovnáte. V případě, že se budete vídat už teď, budete trpět. Samozřejmě, že to můžete pojmout i tak, že budete teď radši trpět, ale žít v naději, že byste se k sobě mohli vrátit. Tím se ale nevyřeší důvody vašeho rozchodu.
  Tomáš Leden 25, 2017

  Dobrý den Karle, rád bych znal váš názor. Jsem nyní po rozchodu vztahu který trval 3 měsíce, vím je to krátká doba ale vztah byl velmi intenzivní. Ona se rozešla se mnou ze dne na den kdy si nebyla jistá sama sebou v našem vztahu a neuměla pojmenovat co cítí. tak raději odešla. Mám za sebou již pár dlouhodobých vztahů ale ještě nikdy jsem takovou holku nepoznal. kolik toho máme společného. problém možná je v jejím ex s kterým se rozešla v létě ale sama řekla že na něj občas myslí, ale nechce se k němu vrátit a ani on. Nyní nekomunikujeme řekl jsem si že tomu dám 2-3 týdny a pak se ozvu. Mám já iniciovat komunikaci nebo nechat na ní? Chci o tu holku bojovat jen nechci dělat věci zbytečně.Díky
   Karel Chába Leden 28, 2017

   Dobrý den, dodržte dohodnu + týden, když se neozve, napište a zeptejte se. Nicméně už to bude hodně vypovídat o tom, jak to má. Vy budete ale mít jistotu, že jste udělal vše.
  Kristýna Leden 25, 2017

  Dobrý den,
  s partnerem jsme spolu byli 5 let. Já se zakoukala do někoho jiného, ovšem bylo to spíš zblbnutí mé mysli, protože jsem si uvědomila, že svého partnera chci zpátky. Bohužel to není možné jelikož si našel týden po našem rozchodu někoho jiného. Úplně se kvůli tomu utápím již 3 měsíce. Nevím, jak ho získat zpátky. Děkuji
   Karel Chába Leden 28, 2017

   Dobrý den, dejte mu čas. I on musí zjistit, jak na tom je a co chce. Dejte mu vědět písemnou formu, co teď víte, jak se cítíte a co chcete. Vy sama byste měla vyhledat odbornou pomoc a řešit svůj stav.
  Anonym Leden 28, 2017

  Dobrý den
  Rozešel se semnou přítel po skoro 3 letech už jednou SME rozešli ale dali zpátky do kupy no teď me podvedl a řekl mi ze chce byt sní nechce semnou ani komunikovat hodně lidi říkalo ze ona ale dostane každého.. A dlouho s nikým není prostě to chci moc napravit a chci byt s nim milují ho a nechci nikoho jiného ..ale vůbec se semnou nebaví a ani neodepisuje a nevim co dělat . moc mi na něm záleží
   Karel Chába Leden 31, 2017

   Dobrý den, pokud chcete, aby se vrátil, musíte čekat. Jen čekat a nic nedělat. On ví, že ho chcete a nemá teď smysl ho jakkoli kontaktovat.
    Anonym Únor 1, 2017

    Ano ale začal s ni chodit a je ti těžké bo jsme spolu ve třídě :/ tak co mam delat
  Michal Únor 3, 2017

  Dobrý den pane Chába. S přítelkyní jsme spolu byli 5 měsíců. Po těchto 5 měsících se se mnou rozešla pomalu z hodiny na hodinu. Předcházela tomu neshoda z předešlého dne, kterou jsme si, ale ten den vyříkali a všechno vypadalo pak už dobře. Nešlo o hádku jen jsem ji řekl, proč jsem ten den smutný a že mi vadí, že mě ani neobejme. 3 dny před rozchodem mi řekla, že je ve vztahu šťastná, že nevidí u nás žádný problém. Jsem z toho docela zmatený, pro přítelkyni to byl první vztah, ale já pár delších vztahů a tedy i zkušeností za sebou mám a do vztahu jsem šel na plno a snažil se, aby byla šťastná. Nakonec mi řekla, že hledá někoho kdo má věci na háku a je uvolněný. Co mám dělat? jít dál?
   Karel Chába Únor 4, 2017

   Dobrý den, když jste si ten problém dle vás vyříkali, tak jste ve skutečnosti řešili jen důsledek. Že se na sebe zlobíte za hádku, ale ne příčinu toho, co vám opravdu vadí. Hádka není pro to, co vás opravdu žere, ale díky neschopnosti se umět bavit, dohodnout, pochopit. Můžete pár týdnu počkat, zda se neozve, nicméně i kdyby se vrátila, není tím nic vyřešeno a musíte se učit komunikaci. https://www.partnerske-vztahy.eu/proc-by-mel-mit-kazdy-vztah-pravidla-komunikace/  
  Martin Únor 3, 2017

  Dobrý den,
  Rozešla se semnou přítelkyně po 7 letém vztahu. Důvody vidím především v tom, že jsem se ji vůbec nevěnoval a nedával najevo že mi na ni záleží a dokonce jsem ji často odmítal sex. A ona mě zatím bezmezně milovala. V době kdy jsme spolu byli 3 roky se ze stejných důvodů se mnou chtěla rozejít poprvé a já jsem ji přemluvil, že se změním a dala mi druhou šanci. Nyní mi řekla, že se semnou rozchází, že není šťastná a že se jen oba dva trápíme, a že to nemá smysl. Vím, že o rozchodu přemýšlela intenzivně měsíc možná dva. Měl bych na Vás dvě otázky: 1.měl jsem opravdový pocit, že mi vůbec nebude vadit když se semnou rozejde, ale teď po rozchodu jsem si uvědomil co v ní všechno mám a
   Karel Chába Únor 4, 2017

   Dobrý den, neuvědomil jste si to. Vím, že to tak cítíte teď, ale to je jen obranný mechanismus mozku, který se stará o ochranu psychického těla. Nevylučuje se být lhostejný k protějšku, a zároveň trpět, když vás chce opustit. Pokud člověk opravdu chce změnu, tak ne proto, že ho do toho tlačí druhá strana, a ani ne ze dne na den. Takové věc v člověku zraje. Musí být sám zase nespokojený se svým žitím a musí chtít změnu, ne jen pro teď, ale pro celou lepší budoucnost.
  Zklaman Únor 12, 2017

  Dobry den, s pritelkyni sdilime stejnou domacnost jiz 4 rok, predtim jsme se znali cca 2 roky. Ze zacatku jsme se oba milovali a vse bylo super, ale cca 2 roky po spolecnem bydleni ji zacaly vadit me obcasne vylety s kamarady. To je pochopitelne, skoda ze to cloveku dojde az pozde. A posledni dva roky to bylo podle ni obcas dobre obcas spatne. Behem toho se jeji laska vytracela az mi rekla ze me jiz nemiluje a chce se odstehovat. V ten moment mi dosly vsechny chyby kterych jsem se dopustil. Byl bych schopen se jakkoliv zmenit a cokoliv pro ni udelat aby zustala, ale ona ze ted potrebuje zkusit bydlet sama a urovnat si to v hlave. Pripousti i navrat ale nevi co bude. Muzete mi prosim poradit?
   Karel Chába Únor 15, 2017

   Dobrý den, i když se vám to nelíbí, udělejte to, co chce. Pokud budete tlačit, tak půjdete proti jejímu přání a budete tak ztrácet body.
  Sára Únor 15, 2017

  Dobrý den, s přítelem jsem žila rok a půl, ze začátku vše fungovalo,pak jsme se začali hodne hádat,rekli jsem si,ze musíme spolu vice mluvit o tom co chceme co se nám nelíbí…Pak přišla fáze,postavíme si dům,řešili jsem projekt,ptal se me zda mi to tak vyhovuje jestli jsem stím spokojena.. po te přišla velká hádka a ja řekla,ze uz takhle nemůžu,ze jsme každy jiný,ze si nerozumíme,v ten den mi nic na to neřekl,až druhy kdy mi oznámil,ze si dame pauzu odešel ze slovy miluji te.. po par dnech si přišel promluvit a řekl mi ze ke me necítí tak hluboký cit aby se mnou zůstal, prý mam pravdu v tom ze jsem jiný.. Snažila jsem se to zachránit on mi řekl ze nevěří ze bude lip.Miluji ho nevim jak dal
   Karel Chába Únor 17, 2017

   Dobrý den, dejte mu čas. Nechte ho, aby si o všem mohl přemýšlet. Musí mít pocit svobodného rozhodování. Když komunikovat, tak o neutrálních tématech.
  Anonym Únor 18, 2017

  Dobrý den
  S přítelem jsme spolu byli skoro 3 roky ale stalo se to ze byl na jedné oslavě rozešel se semnou a chodí s ni ale nechapu ho proč se na me furt diva a tak miluju ho hodně a moc mi chybí prostě nevim co dal..je ta šance ze se vrátí nebo ne
   Karel Chába Únor 21, 2017

   Dobrý den, teoreticky šance je. A to obzvláště, když rozchod byl z jeho strany tak překotný, impulsivní. V takových případech není návrat výjimkou. Nicméně to není žádná výhra. Aby měl vztah smysl, je nutné řešit příčiny toho, proč odešel.
  Mila Březen 5, 2017

  Dobry den, s pritelem jsme spolu byli skoro dva a pul roku. Bohuzel posledni dobou jsme se vic hadali, ja byla neschopna mu verit, a porad žárlila. Do posledního dne mi rikal miluji te a vse bylo celkem v pořádku az na to ze jsem poznala ze je jinej ale cokoli řešit odmítnul. Nyni je to mesic co jsme od sebe (nevime o sobe ani jeden nic). Porad doufam ze se vrati. Tvrdil ze uz ne nemiluje a ze mu treba budu chybet a ze o me nechce prijit uplne, ze nekdy prijede mi ukázat psa atd. Zatim se teda jen doslycham jak jezdi na party. Ja uz jsem taky zacala tak trochu zit bez nej ale porad mi chybí. Je nejaka sance na navrat kdyz jsem si vědoma chyb a dokazu je řešit? Dekuji.
   Karel Chába Březen 7, 2017

   Dobrý den, to nemohu vědět, co on chce a tedy zda by se chtěl vrátit. Nicméně když mu napíšete, co si myslíte, že bylo špatně a co byste teď udělala jinak, je možné, že bude mít zájem. Musíte se ale pak bavit o příčinách a snažit se je vyřešit. Jinak vše bude jako dřív a to nechcete.
  Denisa Březen 5, 2017

  Dobry den, s pritelem jsme spolu byli 2 roky, z toho pul roku spolu bydleli v miste meho studia (VS). Prvni 2 mesice byly katastrofální, skoro na rozchod, protoze jsem zacala (opet) trpet depresemi a byla na nej protivna. On vsak nic nepoznal, necitila jsem z něj pochopeni, jen jsme se hadali. A tak se stalo to, ze jsem si našla kamarada ze skoly, sblizila se s nim a nekolikrat se s nim i vyspala. Nicmene jsem ho nemilovala, vedela jsem, ze miluji meho pritele. Navic poslední 2 mesice nam to krasne klapalo, ovsem ja s tim muzem stale byla v kontaktu, dokonce kamaradka, psali jsme si. A pritel si precetl zpravy a prisel na neveru. Ma me za couru a nechce me uz videt. Je sance, ze se vrati?
   Karel Chába Březen 7, 2017

   Dobrý den, to nevím, neznám ho. Obecně ano. Zkuste ho kontaktovat a vše mu vysvětlit. Pak budete moudřejší.
  Monika Březen 11, 2017

  Dobrý den,s přítelem jsme spolu chodili 7 měsíců.Všechno klapalo, plánovali jsme společnou budoucnost a bydlení.Před 6 týdny se se mnou přítel rozešel přes sms. Napsal, že náš vztah pro něj není, že mě nechce trápit, ale že poslední dobou už necítil to, co předtím, ale že mě rád má.Pár dní před rozchodem jsme se lehce pohádali přes tel., podle mě nic vážného.Myslím že jsem na něj tlačila a chtěla řešit vzniklou situaci.On v takových situacích vždycky nechtěl nic řešit a uzavřel se.Další den mi napsal, že potřebuje čas aby si všechno srovnal v hlavě.Ještě jsme spolu komunikovali, chtěla jsem vědět jeho pocity.Za 2 dny se rozešel.Myslíte, že se k sobě ještě vrátíme, když mu dám čas? Děkuji
  Martin Březen 22, 2017

  Dobrý den,s přítelkyní jsme byli od Silvestra,ona ke mě něco cítila už dřív,já až potom.První měsíc byl skvělý.Nicméně druhý jsem začal žárlit na její dopisování,příspěvky na FB nebo chození s kluky ven,já byl většinou kvůli tomu i podobným maličkostem naštvaný a tak to omezila.Tento víkend jsme se pohádali a v neděli se semnou rozešla.Prý jí to nejdřív moc nevadilo ale později se cítila zanedbávaná a nebyla zvyklá být bez přátel a to jak jsem byl furt naštvaný,byl důvod proč mě pomalu přestala milovat.Přijde mi to jako maličkost,o které mi stačilo říct.Mohla by se do mě zamilovat podruhý,když ji dám najevo,že jsem se změnil?Ikdyby jsem doopravdy své velké žárlení musel potlačovat? Děkuji M.
   Karel Chába Březen 28, 2017

   Dobrý den, maličkost to pro ni určitě není a vy nedělejte tu chybu, že to budete vnímat jen ze svého úhlu pohledu. A vy jste se změnil? Jak jste to udělal za tak krátkou dobu? (řečnická) Bohužel žárlivost se takto rychle a bez práce na sobě vyřešit nedá. To, že se teď bojíte, že jste o ni přišel, a cítíte, že už nežárlíte a že dělat to je nesmysl, chápu, nicméně jste se nezměnil. Takže aby vám opravdu věřila, musíte na sobě začít pracovat. Musíte vyhledat odborníka/psychoterapii a začít pravidelně docházet na sezení.
  Anonym Duben 5, 2017

  Dobrý den, s přítelem jsme byli skoro 2 roky spolu a nedávno jsme se rozešli. Přišel s tím, že mu náš vztah nevyhovuje a že ve vztahu ztratil jiskru. Ještě před necelým měsícem byl uplně jiný, snažil se mi udělat čímkoli radost, řešili jsme spolu, že by semnou chtěl bydlet. Když jsme spolu byli rok tak měl podobnou krizi, že jsem ho moc utiskovala a on nemel čas sám pro sebe a tomu vadilo. Ale nakonec to jestě semnou zkusil a bylo nám hezky, ale momentálně nevím co se mu stalo. Přitom ví, že semnou může o všem mluvit a já mám pro něho pochopení. Rozešli jsme se v dobrým, ale já ho chci furt zpátky a myslím si, že i jeho to dost mrzelo, jak to dopadlo. Je šance, že si to ještě rozmyslí?děkuji
   Karel Chába Duben 7, 2017

   Dobrý den, teoreticky šance je. Nicméně když by se vrátil, měli byste řešit, proč se to opakovaně děje a zkusit to odstranit.
  Anonym Duben 6, 2017

  Dobrý den, dostala jsem se do špatné situace, co se týče vztahu. Můj partner se se mnou rozešel, napsal mi, že asi necítí to, co by ve vztahu cítit měl, že mě má rád, ale láska to není. Že si teď připadá blbě před mojí rodinou.Nechce se mi tomu ale věřit, jelikož před týdnem jsme si řekli, co k sobě cítíme.Nekomunikuje už po dvou dnech.Nevím, zda mu napsat, ať tomu dáme ještě čas, ale provokovat ho a dolejzat se mi moc nechce.Zkratka ničemu nerozumím, zda už je definitivně konec nebo jestli si jen dává nějakou pauzu..Nevím.Zamilovanost vyprchala zkrátka, ale myslím že ke mně stále něco cítí, jen si neuvědomuje že toto je normální.
   Karel Chába Duben 11, 2017

   Dobrý den, je to příliš krátká doba na to, abyste z toho něco vyvozovala. Dejte mu čas a prostor. Maximálně mu můžete napsat, co cítíte a chcete. Ostatní nechte na něm.
  Anonym Duben 17, 2017

  Dobrý den, před pár dny mi teď už bývalý přítel napsal že ve vztahu není šťastný a že chce vztah ukončit. Byli jsme spolu krátkou dobu, 4 měsíce. Ze začátku bylo všechno úžasné ale postupem času mě přestal milovat. Řekl že se od nějaké doby cítil jako s kamarádkou. Je pravda že jsme si jako kamarádi i
  rozuměli, dělali jsme spolu asi až moc blbostí. Řekl mi že se se mnou chce pořád bavit a že zajdem klidně ven.
  Je pravda že poslední dobou jsem měla špatné období a špatnou náladu, ale už se to zlepšilo a jsem v pohodě.
  Je nějaká šance že když se nějakou dobu budeme bavit jako přátelé a chodit ven jak přátelé že se znova zamiluje?
   Karel Chába Duben 19, 2017

   Dobrý den, nemyslím si to. Budete se vídat, nicméně zamilovanost už se mu nevrátí. Bude si vás udržovat jako kamarádku.
  Míša Duben 19, 2017

  Dobrý den,po pěti letem vztahu jsme se rozešli s partnerem, máme společného syna, dva roky, jeho třetí dítě v pořadí,každé má jinou maminku.Vztah byl hodně intenzivní,buďto nesmírná oáza nebo hluboké peklo.Ale já nemůžu jít dál.Vím o něm,že brouzdá po seznamkach,lže o mě věci typu,že jsem mu zatajila,že mohu přirozeně otěhotnět,proto se mnou zůstal,nebo že má děti dvě,ne tři.Jeho partnerka je vdaná paní žijící s manželem a detmi.Našeho syna se chce zříct,že mu to stojí za to mě nevidět,finančně mi vůbec nepomáhá,vim i že má dluhy kam se podívá, přitom má stabilní práci i plat. Co se s ním děje?proč mi tak chybí?Abych s ním ztratila kontakt,změnila jsem si tel.cislo,ale tajne doufám v navrat.
   Karel Chába Duben 24, 2017

   Dobrý den, to, že nám logika říká, že vracet se je nesmysl, se nevylučuje s tím, že ho na nevědomé úrovni ho potřebujete. Máte v sobě nevyřešeno něco z minulosti, a proto to takto prožíváte. Bylo by ideální vyhledat odbornou pomoc.
  Kateřina Duben 25, 2017

  Dobrý den,byli jsme s přítelem přes 5 let.Po roce se se mnou rozešel,ale miloval mě a po čtyřech měsících jsme začali znovu.Nedávno mě požádal o ruku a za dva týdny se rozhodl, že už je unavený kvůli hádkám a že chce mít klid a být sám.Chce žít sám pro sebe a nestojí o žádný vztah.Tvrdil, že jsou mezi námi velké rozdíly a každý si představujeme jinou budoucnost.Chce se teď věnovat jen sobě a začít žít od základu jinak.Náš společný byt se rozhodl prodat.Chtěli jsme společnou budoucnost a miminko,ale on teď prý nechce rodinu. Hádali jsme se i kvůli jeho rodině,kterou on miluje,ale my jsme si vzájemně moc nesedli.Je možné, že se vrátí?Zhroutil se mi svět.Chyby napravím.Je mi 27,jemu 26. Děkuji
   Karel Chába Duben 28, 2017

   Dobrý den, obecně je to možné, konkrétně to nemohu vědět. Aby se šance zvýšila, je nutné dobře pojmenovat příčiny krize a konkrétně navrhnout, jak je vyřešit.
  Petra Květen 20, 2017

  Dobry den.S pritelem jsme spolu byli skoro dva mesice.Nas vztah byl krasny a romanticky,plny srandy a porozumeni.Az na jednu dulezitou a zranitelnou vec pro me.Pritel ma dva psy a nekdy jsem si pripadala jak na druhe koleji.Stale je uprednostnoval prede mnou,az jsem to zacala resit s tim,ze az si vse uvedomi a pokud mu budu chybet,at se ozve,ze mu sanci dam.Jen si to musi srovnat v hlave a uvedomit si co vlastne chce.I to neni normalni,kdyz si skoro ve ctyriceti necha mluvit od rodicu do zivota a nechat sebou manipulovat.Take jsem mu rekla to,ze se muze stat,ze zustane jednou sam a nebo s nejakou namluvenou rodici a bez lasky.Prosim poradte mi jak to dal resit a zda mam sanci,ze se vrati.
   Karel Chába Květen 29, 2017

   Dobrý den, ideální je vždy o věcech komunikovat a podílet se na řešení problému společně. Čím více dáváte druhému najevo, že problém má on, tím více se od sebe odděluje. To samozřejmě musí pociťovat obě strany a pak se nemůžete (nebo jen obtížně) posouvat. Takže bych doporučil, abyste se dle přiložené článku bavili o tom, kdo jaké má představy a co potřebuje. https://www.partnerske-vztahy.eu/partnerska-dohoda/
  Lenka Červen 12, 2017

  Dobrý den,měla jsem 1,5 roku vztah pres půl sveta,cizinec,znam jeho řeč,v jeho zemi jsem studovala.Denne jsme si volali,vse bylo ok.V lednu získal novou práci,neustálý stres,unava,byl zniceny.Byla jsem u nej týden zac.dubna.Vse v poradku,ale byl unaven,rikal,ze ho práce zabíjí a náš vztah nici.Duben ok,neustale psal,ze se těší až přijede v červnu požádat me rodiče, meli jsme se vzit.Volal 28.4.,rikal,ze ma stres,problémy v praci.Pak mě 3.5.zablokoval na chatu.Chtela jsem vysvetleni,on nechtel,ze je ve stresu,že již nemá zajem.Byl to sok.Pak bez kontaktu.V jeho městě byla 24.5.nehoda,já napsala,zda je ok.Odepsal,ze je konec,nekoho má,je mu to lito,at už nepisu.Nic nechapu.Poraďte mi prosim.L
   Karel Chába Červen 13, 2017

   Dobrý den, napsal vám to jasně. Chce konec a někoho má. Vy to nechcete přijmout, což chápu, nicméně když on nechce, není vám co poradit. Snad jen to, že byste to měla přijmout, abyste se přestala trápit.
  Ilona Kindlová Červen 13, 2017

  Dobrý den.Manžel mi asi před měsícem oznámil, že (po 20 letech)chce rozvod.Prý o tom uvažuje již delší dobu, ba nějaký rok.Prý už dál nemůže,chce být sám a bude se stěhovat k rodičům.Za posledního čtvrt roku to je 4.verze.Tou si je už naprosto jistý,říká. Děti máme odrostlé.Jsem v PID.Není mi schopen říct, jestli je to kvůli mému onemocnění, nebo proč vlastně se tak rozhodl?Vedla jsem vlastně pouze monolog,odmítal se na to téma bavit.S odstupem krátkého času říká, že se sem ,,domů,, se bude občas vracet,pomáhat mi,vozit mě k lékaři,atd.Od začátku je to velmi vyčerpávající a moc to bolí.Nevím co si mám myslet,nerozumím tomu.Jak mám reagovat, co bych měla dělat.Prosím poraďte.Děkuji.
   Karel Chába Červen 16, 2017

   Dobrý den, když to nechce řešit, je nejlepší ho nenutit. I když je to bolestivé, zkuste mu dát ten prostor, aby si ujasnil, co chce. Často je to tak, že nespokojená osoba potřebuje najít viníka svého stavu, nespokojenosti. Vytvoří si zároveň utkvělou představu, co by pomohlo, a toho se drží, dokud si nezkusí žít to, o čem je zcela přesvědčena, že pomůže. Pokud mu budete jeho sen brát, budete ještě větším viníkem jeho nespokojenosti.
  Tomáš Srpen 10, 2017

  Dobrý den,
  budou tomu dva měsíce, co mě opustila přítelkyně. Od začátku byl ten vztah skvělý, nebyla mezi námi jediná hádka, snažili jsme se o miminko. Sestěhovali jsme se z jejího bydliště a musela poprvé v životě dojíždět, do toho měla jednak úmrtí a i vážnou nemoc v rodině. Snažil jsem se jí pomáhat, co šlo, někdy aktivně, někdy nenápadně, ale vždy říkala, jak je za vše vděčná. Nikdy nepřišla s tím, že jí něco trápí. Přišla první hádka, ona se sbalila a šla spát ke kamarádce. Po týdnu jsme se konečně viděli, nepoznal jsem jí, byl to úplně jiný člověk. Prý si najednou uvědomila, že takový vztah nechce a vše během týdne zahodila. Nyní nekomunikuje a já vůbec nevím, co vlastně dál.

  Díky!

   Karel Chába Srpen 14, 2017

   Dobrý den, pokud chcete doufat, musíte jen pasivně čekat. Něco se u ní stalo a ona si to potřebuje urovnat. Nemá cenu na ni tlačit, to by bylo ještě horší. Je bohužel velmi pravděpodobné, že se už nevrátí.
    Tomáš Srpen 14, 2017

    Chtěl jsem jí ještě poslat dopis, že jí nerozumím, že je prostor na všem pracovat, ale spíš asi proto, abych si to zavřel v sobě, ale mám pocit, že mám něco udělat.
  Denisa Srpen 27, 2017

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali se mám dál snažit o přítele, se kterým jsem se rozešla po 7 měsících. V hodně věcech jsme si podobní a vypadá to, že by to možná ještě zkusit chtěl. Pořád ho miluji, ale za tu dobu, co jsem s ním nebyla, našel si kamarádku a já žárlím. Říká mi, že by si s ní nic nechtěl začínat, ale nevěřím mu to, ikdyž v něm tu důvěru mám. Taky se mi zdá, že mi lže, řešily jsme to s kamarádkou, jí říká něco jiného a mě zase úplně něco jiného, tak nevím co si mám myslet. Nikdy takový nebyl. Byla bych ráda za každou radu.
  Děkuji
   Karel Chába Srpen 31, 2017

   Dobrý den, přirozeně nemohu usuzovat jen z toho, co píšete, protože je toho málo, je to obecné a zkreslené. Vy se spíše chcete ujistit, že šanci máte a že to máte zkusit. Já to nevím. Záleží na tom, co jste ochotna vydržet a co je vaším cílem. Nejvyšší prioritou.
  Mara Říjen 16, 2017

  Dobrý den s přítelkyní jsme byli skoro 10 let. Pred dvěmi měsíci čekala že ji požádam o ruku. Já to měl však naplánované na výročí 10ti let. Od dovolené prý nad vztahem zacla přemýšlet a chyběl ji společně ztraveny čas. Ten našla pred cca měsícem s někým jiným. Pred třemi dny se se mnou rozešla že je to definitivní. Za tu dobu se mi to rozlezelo v hlavě. Chci ji moc zpět. Dnes jsme se dohodli že se sejdeme doma udělám veceri a promluvime si. Strasne moc o ni stojim nechci o ni prijit. V planu byla svatba a prvni dite. Tedka se vse smetlo ze stolu. Je mozne ze se vrati i kdyz část mých nedostatků naplňuje někdo jiny.
   Karel Chába Říjen 20, 2017

   Dobrý den, to nevím, neznám ji. Nicméně místo toho, abyste se zabýval těmito dotazy, které vůbec nic neřeší, vám doporučuji, abyste pracoval na svých nedostatcích. Tím jí jistě dáte signál, že jste si opravdu něco uvědomil, a také, že s tím něco děláte.
  Petra Listopad 3, 2017

  Dobrý den, před 3 měsíci jsme se partnerem z ničeho nic po 5 letech rozešli. Říká, ze chce byt sam a poznávat jine lidi. Rozchod byl kvuli tomu, že jsme byli pořád spolu ale on chtel chodit nekdy ven jen s kamarády, jenže ja jsem se o nej bála a nechtěla jsem to. Náš vztah byl jinak bez problémů. Asi po měsíci rozchodu, řekl ze by to mohlo byt zase fajn být spolu, ale teď zase uz vubec nechce, rika ze chce byt prostě sám. Pořád spolu nekdy chodíme ven, píšeme si a taky spolu spíme… Chtěla bych ho zpět, uvědomila jsem si co jsem dělala špatně a věřím že by mohlo byt vsechno lepší. Nevim jestli přerušit schazeni nebo se scházet dal aby jsme si vse urovnali.
  Děkuji
  Kvítek Listopad 4, 2017

  Dobrý den,
  Za prvé bych vám chtěl vyjádřit úctu, za podporu a pomoc lidem, kteří hádám, stejně jako já, prožívají těžké období.
  Vím že vztah si musím napravit sám, ale jsem, z něj mimo. A přítelkyní jsme spolu byly asi devět měsíců. Krátce po začátku vztahu, mě její bývalý manžel napsal pár zpráv, ve kterých na ni házel špínu. (do teď chápu, že byl zdrcen (mají spolu úžasnou dcerku a ona ho po devíti letech nechala)). Je v jejím životě dal skrze dceru. Pochopitelné. Co mě napsal jsem neunesl a dlouho ji nevěřil. Nechala mě. Ale vim. Že ji na mě záleží. Jsem pořád denně v kontaktu. Já ji miluji a mám pocit. Že je to žena mého života. Mám jít dál. Nebo ji věnovat čas a čekat. Jestli bude lépe
   Karel Chába Listopad 7, 2017

   Dobrý den, to je otázka čistě toho, co chcete nabídnout, obětovat a hlavně kolik toho snesete psychicky. Někdo to radši ukončí, aby netrpěl, jiný toho zas hodně vydrží. Naopak zase někdo, protože trpí, tak doufá a nechce se rozejít. Toto ale nezbytně neukazuje na lásku, spíše na úroveň adaptace na negativní emoce.
  Petr Listopad 14, 2017

  Dobry den, rad bych se zeptal na vysvetleni. Byl jsem s partnerkou jedenact let. Studovali jsme spolu chteli mit rodinu apod. ale hadali jsme se po jedne hadce odesla uz to budou skoro tri mesice a od pratel vim ze dohani pubertu. Prvni mesic byla znicena ale druhy mesic spi s chlapama na potkani a rika jak si ted pubertu chce uzit. Pre rozchodem prodelavala tezky stres ze studii. Rad bych vedel jestli je takove vicemene promiskuitni chovani bezne a jestli uz se tak rychle smirila a jak se zbavit nadeje na navrat. Rozchod iniciovala ona predem dekuji.
   Karel Chába Listopad 16, 2017

   Dobrý den, ano, její chování je jednou z obran proti emoční bolesti. Myslím si, že se právě nesmířila s tím, že je konec, a snaží se s tím vyrovnat, najít se. Nemohu z těchto pár řádků usoudit, zda se vrátí, bohužel.
    Petr Listopad 16, 2017

    Ikdyz sama rozchod inicovala ? Pratele se divi co se to sni deje a nikdo by to do ni nerekl.
  Vaclav Listopad 21, 2017

  Dobry den,s pritelkyni jsme se dali dohromady oba po dlouhych vztazich v kterych uz nebyl zadnej progres.Milovali jsme se a vse probihalo opravdu rychle.Do pul roku jsem se k ni nastehoval,po roce resili spolecne bydleni,hypoteka a za 3 mesice otehotneni.Ona dite nechctela tak brzo ve 27let. ja jo, jsem o 9let starsi.Behem dokoncovani domu jsme se docela odcizili hlavne proto ze sem byl porat na stavbe a ona tehotna doma sama.Diteti je 2,5r a pred mesicem se semnou rozesla.Vztah trval 4,5r. Ja byl temer porad v praci a vydelaval penize aby jsme meli z ceho zit, pred rokem nastoupila do prace taky,prej kuli penezum,ale vim ze nezvladala vychovu.Ted dela to co psal PETR.Je mozny navrat? DEKUJI
   Karel Chába Listopad 27, 2017

   Dobrý den, nemohu soudit, když ji neznám. Každý člověk je jiný a potřeboval bych o ní vědět mnohem více.
  Michaela Leden 6, 2018

  Dobrý den,
  Pred 3 měsíci jsem se po dlouhodobém vztahu rozešla se svým přítelem. Neustále vypisoval jiným a ztrácel o mne zájem. Potkali jsme se po 2 měsících na diskotéce a začal mi psat o návratu. Ze si vše uvědomil.. pro mne je težké mu věřit. Nakonec jsme se dohodli, ze se budeme vídat a dame tomu čas. Ale expřítel vzdy napíše jen, když se potkáme na zábavě a ma důvod zarlit. Nevím, jak se zachovat a co si myslet.
  Dekuji za odpověď
   Karel Chába Leden 7, 2018

   Dobrý den, jeho zájmem je pouze se zbavit negativních emocí, když vás vidí s někým jiným na zábavě. Jinak zájem nemá. Kdyby ho měl, poznala byste to a nemusela mi psát.
  jam Leden 11, 2018

  dobry den pritelkyne jse jsemnou rozesla po 4letech rekla mi ze uz ke mne uz neciti co driv ze to trvalo asi pul roku kdzy byla jsemnou ted posledni mnesi a neco si psala a schazela z jinim a 1 ho ledna mi rekla ze uz jsemnou nechce pokracovat odstehivala se k rodicun brecel jsem i pred ni dal jsem ji rucne psany dopis ale rekla ze si ho bala precist ale ze si ho presetla a nic to sni neudelalo furt ziju v domneni ze by se chtela vratit ze si uvedomy ale jak ma novy vtah tak tomu moc neverim rikal jsem ji e jsem si vse uvedomil a ze se napravim ale pry tomu neveri muze myt jen nejaky skrat mam nejakou nadeji
   Karel Chába Leden 15, 2018

   Dobrý den, s ohledem na to, že už půl roku v sobě řešila zda s vámi být, si myslím, že se nevrátí. Nicméně vědět to nemohu, neznám jí. Ať chcete nebo ne, budete doufat, že se vrátí. Tomu se nedá poručit rozumem. Počítejte s tím, že budete v nejbližších týdnech trpět.
  Kim Leden 20, 2018

  chtěla bych se zeptat, zdali se mám dál snažit o přítele, se kterým jsem byla 3 roky.
  Ze začátku ten vztah fungoval. Byli jsem šťastný. Jelikož jak pro mě tak pro něho to byl první vážný vztah. Po dvouch letech mi od něho chyběla láska. Byl více s kamarády, nebo neměl na mě čas. Já měla v tom období problémy doma. A tak jsem byla více citlivá, více jsem mu vše vyčítala. A on mi to dával za vinu. Už semnou moc nechtěl bejt. Špatně jsem to všechno snášela. Rozešel se semnou, ale chce být kamarád. Už je to rok co spolu nejsme a nikdo to nechápe, vztah jsme měli krásný. Trápí mě to, protože tu samozřejmě furt čekám a ničí mě to. Podle mě sám neví co chce. Nejhorší je že spolu vychazíme dobře 🙁
   Karel Chába Leden 22, 2018

   Dobrý den, trpět rok je už hodně. Respektive už by se vám mělo zásadně ulevit. Protože k tomu nedochází, měla byste navštívit terapeuta a začít na terapii chodit.
  Ali Leden 29, 2018

  Dobrý den, po 6ti letech se s semnou rozešel přítel. Začal spát a stýkat se s jinou slečnou. Ale ona není prý tim důvodem, ze by nezahodil kvůli ni 6let vztahu. Vadili mu na mě nejaké věci, který se daji urcite z me strany úplně změnit. Říká,ze časem si třeba budeme chybět apod ze se můžeme i dal dat dohromady,ale ze teď to zatim nevidí. Bydlíme jeste spolu,ale teď zkusíme na měsíc úplně od sebe a i od kontaktu. Prý me ma porad rad a ze si na me i vzpomene. Ale i říká, ze měsíc samotný asi ani nepomůže ze byt od sebe dele. Myslíte si reálnou šanci, ze vztah bude chtít obnovit?
   Karel Chába Únor 2, 2018

   Dobrý den, spíše to tipuji, že už chtít nebude, nicméně neznám ho, nemohu to vědět
  Kateřina Únor 7, 2018

  Dobry den, prosim o radu. S prielem jsme byli 6let a ja jsem vztah zase ukoncila. Stejny scenar se prakticky opakuje po roce, kdy jsem vztah take ukoncila ja a nalehal abych nam dala jeste sanci. Bohuzel po roce je opet vse ve starych koleji. Vztah byl bourlivy, spousta hadek ale take uzasny, kdy bylo vse sluncem zalite.A ja si zase rekla dost. Ze takto dal nemuzu. Jsem z toho unavena a vycerpana. Momentalne kazdy bydlime na svem. Navrh pauzu abych si rozmyslela co chci a doufa, ze nam dam zase sanci, ale i prez to ze ho stale miluji nevim jak dal, jestli to zase zkusit. Bojim se ze to bude porad dokola. Jemu je 49, me 37,mam 11 dceru. Ma smysl pomoc 3 strany, nebo uz to nepokouset? Dekuji
   Karel Chába Únor 8, 2018

   Dobrý den, aby mělo smysl se ve vašem případě do vztahu vracet, musíte mnohé změnit: komunikaci, názory, určitě zvyky, které vedou k vyčerpání ve vztahu, atd. A k tomu potřebujete pomoc třetí strany. Ta má smysl jen v tom případě, že to chtějí oba. Přikládám odkaz na konzultace v případě potřeby: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
  Andrea Únor 9, 2018

  Dobry den, pritel me po 5ti letem vztahu opustil kvuli nove kolegyni, kterou nezna moc dlouho, ale byl to pro nej impuls odejit od nas (mame 2 male deti)….meli jsme dlouho problemy,ale chteli jsme to zachranit. Rekl mi, ze me miluje a nechce me stratit, tak jsme spolu byli v trech dnech jeho volna jak na zacatku vztahu,ale odesel do prace a prvni noc mi napsal, ze prespi v praci a druhou noc, ze se nevrati a priznal se, ze je to kvuli kolegyni….prijel si pro vecy a 3 dny se neozval….ja bych byla rada, kdyby se vratil….je tu moznost, ze ho nova pritelkyne omrzi a bude chtit zpet svou rodinu a co proto udelat? Dekuji
   Karel Chába Únor 14, 2018

   Dobrý den, neznám ho, takže můžu uvažovat jen na úrovni teorie. Ano, ta možnost je. Teď ho budete ale muset nechat. Dát mu čas a prostor, aby si odžil tu realitu, po které tak touží. Nezaujímejte k němu negativní postoje, spíše mějte pochopení.
  Milan Únor 9, 2018

  Dobrý den,
  byl jsem se svou slečnou něco přes půl roku. Je to pár dní, co mě opustila. Vím, že jsem také udělal pár chyb, ale ona ukončila náš vztah naprosto nečekaně a zbrkle kvůli prkotinám. Důvody nebo vina jednoho nebo druhého teď ale pro mě nejsou podstatné. Mám jí moc rád a moc mě bolí, co se stalo. Nicméně ji nemůžu nutit k návratu, i když bych si to moc přál a chtěl bych si vše vyjasnit. I když jsem si smazal všechny kontakty a vyhodil všechny dárky od ní, nedokážu si přiznat, že je konec a pořád tajně doufám, že se ke mě vrátí. Mám deprese a nevím, jak z toho ven.Nečekám, že mi poradíte nějaký zázračný lék,ale chtěl bych zavřít zadní vrátka,abych se netrápil. Předem díky za odpověď!
   Karel Chába Únor 14, 2018

   Dobrý den, je velice brzo na to, abyste zavřel všechna vrátka. To prostě takto rychle nejde. Každý má jinou toleranci vůči těmto situacím a každý se s tím vyrovnává jinak. Pokud to dnes prožíváte, jak píšete, nepůjde ze dne na den být v pořádku. Musíte přijmout fakt, že vám dobře nebude.
  Alca Únor 10, 2018

  Dobrý den, byla jsem s pritelem 9 let, bez nějakého rozchodu to byly 3roky, byla jsem jeho prvni láska a on mou, ale po 3 letech chtěl poznat i jine ženy, navíc změna stredni na vysokou udělala hodně. Po téhle 3 letech nastaly hádky, psal si s jinou a spal s ni, ale to bylo krátkodobé odprosil mě a já se vratila, milovala jsem ho hodně. Pak to bylo stále nahoře a dole, hodně pil a dozvěděla jsem se, že tam spal se spoustou jinych zen, ranilo mě to a chtěla jsem odejít úplně, ale odprosil mě a sliboval, že už to tak nikdy neuděla, že ji trápí naše hadky, tak jsem myslela, že za to mohu, ale já se trapila a nedávala jsem to, tak vždy odesel. teď před 2 lety se rozešel on semnou kvůli
  Luboš Únor 19, 2018

  Dobrý den,
  S přítelkyní jsme spolu 8 let. Poslední půlrok byl složitý, protože se nám nedařilo otěhotnět. Problém byl na její straně. I po tak dlouhé době jsme byli zamilovaní, ale jako každý vztah, tak i ten náš sklouzaval do stereotypu. Bohužel jsem to hlavně já včas nezachytil a uplně se jí přestal věnovat. A pak bez varování přišla a oznámila konec. Dostalo mě to do kolen, je to žena se kterou chci být do konce života i kdyby se mimčo nepodařilo. Kdybych dostal nějaké varování , ale ona si vždycky tak meziřečí posteskla. Ja hlupák tomu nepřikládal vážnost jakou bych měl. Řekla mi, že nechce abych odešel z jejího života, ale že momentálně chce být sama. Jak bych měl teď postupovat?
   Karel Chába Únor 20, 2018

   Dobrý den, především jí dobře naslouchejte a zkuste udělat, o co vás žádá. Pokud teď půjdete proti jejímu přání, budete ji jen utvrzovat v tom, že ji stále nevnímáte a nerespektujte. Bude tedy věřit správnosti svého rozhodnutí, že má odejít.
  Láďa Únor 27, 2018

  Dobrý den, dnes jsem si s přítelkyní dali „pauzu“ . Nedá se říct úplně rozchod.. Bylo to kvůli tomu že na ni toho bylo moc, oba jsme udělali mnoho chyb a ani jeden jsme neměli psychickou sílu na to aby jsme dál pokračovali. Já osobně nevím co v takové pauze dělat, a jestli je ještě nějaká šance aby bylo vše zas v pořádku.. Co s tím?
   Karel Chába Březen 1, 2018

   Dobrý den, Láďo, ideální by bylo si domluvit s partnerkou pravidla pauzy. Do těch můžete zahrnout vše, co si myslíte, že by pauzu narušovalo. Pokud to dobře chápu, jde o to se psychicky zotavit a k tomu ty pravidla musí být směřována. Právě tím, že budete schopni se dohodnout na pravidlech a odpočinete si se, zvyšuje šance na záchranu vztahu.
  Anonym Březen 5, 2018

  Dobrý den,
  S partnerem jsme byli 2 roky a všechno bylo perfektní. Zažili jsme spolu spoustu poprvé, nikdy jsme se moc nehádali a opravdu se milovali. Po dvou letech vztahu si ale uvědomil, že jeho studijní léta jsou pryč a musí začít pracovat. To znamená práci v zahraničí, kdy bychom se viděli tak 1x měsíčně. To byl důvod rozchodu. Prý bychom se ve vztahu na dálku trápili, protože nyní jsme se vídali téměř každý den. Já v tom ale vidím i to, že potřebuje větší svobodu, protože když jsme byli pořád spolu, neměl moc času pro sebe. Teď je to 3 týdny, co jsme od sebe a já si uvědomuji chyby, které jsem udělala. Opravdu ho miluji, ale nevím, jestli mu mám dát prostor nebo mu napsat.
   Karel Chába Březen 6, 2018

   Dobrý den, myslím, že se nevylučuje mu napsat, a zároveň mu dát prostor.
  Ajka Březen 6, 2018

  Dobrý den , prosím o radu.Rozesla jsem se po 7 letech s přítelem se kterým mám syna.Z předešlého vztahů mám syny dva.Behem těch let jsme se rozešli několikrát.Duvod pokaždé stejný.Po hadce pritelova neunosna sprostota psana SMS zprávami ke mě i na mé děti.Utocil i na mé rodiče.Nekolikrat slíbil že se změní a já mu pokaždé uvěřila.Tentokrat už to došlo za hranicí lidského jednání.Jeho zprávy jsou neúnosné.Opet otočil s tím jak se změní ,prosím mě o návrat ale já už nechci.Nedokaze se z rozchodem smířit a já nevím co dělat.Obvinuje mě , že jsem ho připravila o syna.Neni to pravda, řekla jsem , že ho může vidět kdykoliv bude chtít.Prodim co dělat ,aby mě přestal atakovat zprávami.Dekuji
   Karel Chába Březen 14, 2018

   Dobrý den, Ajko, pokud nerespektuje vaše přání, aby zanechal obtěžování a vy si myslíte, že už to přesahuje normalitu a únosnost, nahlaste to na policii jako stalking. V podobě odkazu přikládám odkaz na článek, kde o tomto problému píši: https://www.partnerske-vztahy.eu/stalking/
  Anonym Duben 16, 2018

  Dobrý den,
  přítel se se mnou rozešel po skoro 4 letech vztahu po 2 měsíčním rozhodování s odůvodněním, že se ke mně nechce chovat hnusně,potřebuje být sám a že mě má rád, ale jinak než na začátku. Nicméně, když jsem jej chytla za ruku, neodmítl a dokonce mi ji začal sám mimoděk hladit. Oba jsme si ještě před pár týdny řekli, že se vnímáme jako rodinu a partner mi dokonce řekl, že jsem jediná osoba se kterou o některých věcech dokáže mluvit. Dohodli jsme se, že se máme sejít v jeden konkrétní den (momentálně jsme skoro tří týdny až na jednu vyjímku bez kontaktu), jak mám ted postupovat (i na schuzce), pokud jej chci zpet? Pokud se neozve ohledne domluvy konkretního setkani, je jisty konec?
   Karel Chába Duben 20, 2018

   Dobrý den, ideální je mu vyhovět v tom, co teď chce, a to i když se vám to nemusí líbit. Když půjdete proti němu, tak se ještě více sekne a bude to jen horší. Jistý konec to být nezbytně nemusí, spíše to vypovídá o jeho pokračující nejistotě. Na schůzce si ho vyslechněte a dle toho, co vám řekne, se rozhodněte. Tam už nedělejte vše, co po vás chce, pokud vám to nebude vyhovovat.
  Radka Duben 25, 2018

  Dobrý den,S přítelem jsem byla 7 let.Několikrát jsme se rozešli a zase dali dohromady.Naposledy jsem se s ním ve vzteku rozešla před 2 měsíci.Mám ho pořád hodně ráda,ve spouste veci jsme byli spolu šťastní ale na druhou stranu v našem vztahu bylo spoustu zla,lží,nedůvěry a obviňování.Po našem rozchodu mi bylo dobře,ovšem do doby než jsem zjistila že si po měsíci našel kamarádku do postele.Na rozchod jsem myslela delší dobu,pak přišla poslední kapka a já řekla poslední slovo.On není takový že by přiznal svoji chybu a omluvil se.Ja teď nevím,jestli jsem udělala dobře.
   Karel Chába Květen 1, 2018

   Dobrý den, Radko, to, co se ve vás děje není prozření, že jste udělala chybu, nicméně obrana vašeho ega. Jednoduše nesnesete, že už nejste tak důležitá pro něho, jak byste chtěla. Pokud byste se vrátila a nechala jste bez povšimnutí všechny ty chyby, které vás dohnaly až k odchodu, bude se vše opakovat. Pokud se tedy chcete vrátit, doporučuji si nejdříve důkladně popovídat o tom, co bylo špatně, zda se na tom shodnete, a jak to vyřešit. Musíte to řešení chtít přirozeně oba.
  šárka Květen 9, 2018

  Dobrý večer mám takový problém S přítelem jsme spolu osum let a po těch letech mi řekl že si chce dát pauza a čas si všechno srovnat v hlavě.Když jsme se naposledy viděli říkal že hodněkrát přemýšlel že by se ke mě vrátil a že mu je někdy smutno ale že nenastal ještě asi ten správnej čas.Mám mu ho dát a mám ho kontaktovat jako první říkal že budem zatím kamarádi a pak se uvidí co dál.Nevím jak se chovat bojím se že se už neozve a nevrátí.Děkuji
   Karel Chába Květen 15, 2018

   Dobrý den, Šárko, čas mu dát můžete, nicméně především záleží na tom, jak situaci řeší. Pokud jen pasivně, tedy čeká, co začne cítit, nemyslím si, že to povede nějakým pro vás smysluplným směrem. Situace, ve které se nachází, má svou příčinu v jeho mysli a bylo by tedy nejlepší, kdyby problém řešil aktivně. Toho nejlépe dosáhne tím, že bude chodit na sezení k psychologovi, na terapii, a bude pracovat na hlubším uvědomění si toho, co se v něm děje.
  Verca Květen 13, 2018

  Pritel se se mnou rozesel pred 2 mes.,chodili jsme spolu 1 rok. V dobe, kdy jsem s nim zacala chodit,byl zenaty a mel 11 let.syna.Chtel se rozvest, verila jsem mu.Pritel byl do me zamilovany v 1.polovine vztahu, zatimco mne trvalo,nez jsem se do neho zamilovala,ale nakonec se to podarilo, vedela jsem, ze to s rozvodem mysli vazne a jakmile se od nej zena odstehovala, spadl ze me tlak a byla jsem mnohem uvolnenejsi a v te dobe byly moje city k nemu nejsilnejsi. Kdyz jsem si myslela, ze je to ten pravy, tak se se mnou rozesel, jako duvod uvedl, ze nechce svatbu, deti, ze jsem mu pry neverila a stydela se za neho, coz neni pravda, asi mesic po rozchodu jsem ho videla s jinou zenou
   Karel Chába Květen 21, 2018

   Dobrý den, Veroniko, bohužel jste nevědomě posloužila jako převozník. Píši nevědomě, protože má zkušenost u klientů je taková, že to daný člověk myslí vážně, nicméně mysl ho posléze zradí a zájem rychle opadne. S tím se dá dělat jen to, že to přijmete a půjdete dál.
  Martin Červen 1, 2018

  Dobrý den, s přítelkyní jsme byli 3 roky. Včera mi řekla že už mě nemiluje a tak jsme se rozešli. Bavili jsme se o tom, problém nebyl žádný, budoucnost jsme měli zajištěnou a naplánovanou. Problémy v našem vztahu nebyly, pouze z její strany tak nějak vyprchala láska, pravděpodobně společným soužitím, děláním prvního posledního pro ni, až si moc zvykla. Myslíte, že třeba po měsíci samostatného života ji dojde , o co všechno přišla a mohla by se vrátit?
   Karel Chába Červen 3, 2018

   Dobrý den, Martine, chápu, že doufáte a bráníte vztah, nicméně ona to celé přirozeně vidí jinak. Je tedy pravděpodobné, že to nevnímá tak, že o něco přichází, a chce jít dál bez vás. Nemohu vám odpovědět na to, zda se vrátí, to bych si hrál na vševěda s ohledem na to, jak málo mám informací. Budete se teď bohužel trápit a můžete jen čekat, jak se zachová, nic víc dělat nemůžete, pokud byste to sám za sebe nechtěl hned ukončit i ze své strany.
  Simona Červen 2, 2018

  Dobrý den, před týdnem se se mnou rozešel přítel. Bylo to hlavně mou chybou, kdy jsem na něj byla trochu ošklivá, protože mi vadilo, že se mi vůbec nevěnuje. Ještě před rozchodem jsme se dva dny nazpátek viděli a vše bylo v pořádku, nechoval se tak. Ovšem po ostré výměně názorů mi sdělil, že není zvyklý si pořád s někým psát. Napsal mi, že bude lepší když budeme každý sám a že teď můžeme být přátelé a po čase se k sobě vrátit, ale teď že ne. Uvědomuji si své chyby a že jsem mu to mohla sdělit jinak. Omluvila jsem se mu, nikam to nevedlo. Nechápal, že i já s ním chci trávit čas. Poraďte mi, co mám dělat? Mám mu dát čas a počkat až se ozve on, nebo se mu mám ozvat já a ještě to s ním probrat?
   Karel Chába Červen 3, 2018

   Dobrý den, ano, dal bych mu čas a prostor. Pokud by se do dvou týdnů sám neozval, udělejte to vy.
    Simona Červen 4, 2018

    Dobrý den, dnes si mě zničeho nic zablokoval na facebooku. Bohužel jsem si jeho telefoní číslo po rozchodu smazala a neměla jsem ho jak zkontaktovat. Poprosila jsem tedy kamarádku, ať se ho zeptá ona. Na to si zablokoval i jí. Vyhledala jsem si tedy jeho telefoní číslo v historii zpráv a napsala mu sms, z jakého důvodu to udělal. Na to mi odpověděl ať si o něm říkám co chi ale ať si ho prostě odstraním ze života, že jen zkoušel když si mě blokne zda ho budu stíhat a prý stíhala a ještě přes kamarádku, že to je vrchol že na to není zvědavý a že mu to líto. Co dělat s tímto? Mám mu dát čas a prostor a pokud by se neozval do 14 dnů on, jak jste mi psal, mám se ozvat já? Nebo to už nemá smysl?
     Karel Chába Červen 5, 2018

     Dobrý den, z pochopitelných důvodů nemohu opakovaně reagovat na Váš dotaz. Po každé mé odpovědi nejspíše budou následovat další Vaše dotazy a tak to půjde dál a dál. Online poradna je jen obecně návodná, ukazuje směr. Váš problém nevznikl přes noc a nemůžete si myslet, že ho vyřešíte jen tak jednoduše (i když bych Vám to samozřejmě přál). Pokud chcete svůj problém opravdu řešit, využijte, prosím, této služby – https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/pisemna-konzultace/. Detailně Vám popíši, co máte krok po kroku dělat, a vysvětlím Vám, proč jste se do situace dostali, abyste to už neopakovali.
  eff Červen 20, 2018

  Zdravím krásný roční vztah bez hádek, výčitek prostě bez problému, měsíc před ukončením vztahu jsme měli komunikační krizi kdy jsme se navzájem nekontaktovali pres víkend, když opadla častá komunikace přišla s návrhem že by jsme si měli promluvit a rozešla se slovy že to už není ono a že je to pro ní pomalé a nechce aby jsme o sobě mluvili jako o naších předchozich vztazích. celé odpoledne i po rozchodu jsme byli spolu padly i společné slzy a občas i nejaká ta výtka,chci to dát zase do pořádku, psaní ted moc nefunguje odepíše a ignoruje, snažím se jí dávat čas.1x tydne si jen voláme a bavime se jako by se nic nestalo vše fajn,vždy při hovoru navrhuji se sejít vždy je pro. A zase nekomunikuje
   Karel Chába Červen 21, 2018

   Dobrý den, buď nemá zájem a nemá sílu vám to říct nebo se bojí. Bojí se, že se bude opakovat to, co jí nevyhovovalo. Bylo by tedy užitečné, abyste se zamyslel nad tím, jak příčiny vašich problémů vyřešit a navrhnul jí to. Zaměřte se na neutralizaci jejího strachu, jak to jen půjde. Neslibujte ale něco jen obecně, jako „už to bude jiné“ nebo „už se to nestane“. Musíte přijít s konkrétním řešením.
  Petr Červen 30, 2018

  Pred 2 měsíci se se mnou po 4 letech ze dne na den rozešla přítelkyně. Nikdy jsme neřešili žádné zásadní problémy, nehadali jsme se, rozumeli jsme si,v posteli to klapalo skvele. Jediné co byl v našem vztahu problem byla moje pracovní vytíženost a nedostatek času,který jsem se jí snažil vynahrazovat častými výlety a dovolenymi. 14 dní po rozchodu si začala s kluklem který je stejně starý jako ona (je o 8 let mladší než ja). Doposud jsem se mezi námi snažil udržovat „nějaký vztah“,pomohl jsem ji dokončit bakalarku která ji dlouhodobě frustrovala. Včera ji převzala,ale mě ani nenapsala k svátku. Co mám dělat abych zvýšil své šance získat ji zpět, pokud to vůbec jde?
   Karel Chába Červenec 2, 2018

   Dobrý den, Petře, domnívám se, že její frustrace z nenaplněné potřeby, abyste spolu byli více, už na ni byla moc neúnosná. Myslím, že teď je ve stavu, kdy k vám cítí silně negativní emoce, protože z té frustrace viní vás. I když psychologická pravda je přesně obrácená. Takže určitě netlačit. Nepřemlouvat. Co by teoreticky mohlo pomoci, je jí představit nějaký nový model vašeho pracovního života, ve kterém by bylo více místa pro ni. Bohužel tak hrozí na 95 % z její strany reakce typu „aha, tak do teď to nešlo a teď to jde. Když ti teče do bot, tak se teprve snažíš. Hm, tak nemám zájem, protože jsi tím ukázal, že ti jde jen o sebe sama a jsem ráda, že je konec“. Takže hlavně trpělivost a zkusit se nějak nezávazně kontaktovat, nicméně to, pokud nemáte děti, společného psa, majetek, je někdy skoro nemožné.
  Jana Červenec 18, 2018

  Mám vztah 2 roky, poznala jsem kluka (21 let, já 27), kterému se líbím od října. V březnu jsme kontakt přerušili, v květnu nás opět svedly cesty a začal o mě stát, ikdyž já mu naděje nedávala. Furt chtěl být se mnou, viděli jsme se denně, psali si celé dny, představil mě rodině. Stále psal a říkal jak mu za to stojím a že na mě počká, prosila jsem ho o čas. Mezitím ovšem několikrát zatlačil ohledně rozchodu a já pokaždé napsala, že konec. Ale on, že to nedokáže apod, takže to co mezi námi bylo tak pokračovalo. Až do minulého týdne kdy jsem poprvé spala u něj doma, kdy mi v noci řekl, že už mě nikomu nedá, že jsem jeho. 1/2
   Karel Chába Červenec 23, 2018

   Dobrý den, Jano, nevím, na co se ptáte, nicméně pokud se necháte takto tlačit, nic dobrého z toho nebude. Dost možná vám egoisticky dělá dobře, jak o vás bojuje. Nicméně měla byste myslet na to, že když si s ním začnete a budete mít vztah, jeho chování se najednou nezmění. Naopak, dál bude používat nátlak, jako prostředek k dosahování svých cílů. A vy si musíte odpovědět, zda to chcete. Také zda chcete odcházet ze vztahu do vztahu. Já si myslím, že s ním budete trpět víc než si užívat.
  Erika Srpen 4, 2018

  Dobrý den. S přítelem jsme spolu byli rok. Myslím, že jsme si rozumněli, nikdy jsme se nepohádali. Teď jsem byla čtyři měsíce v zahraničí, psali jsme si i jsme se několikrát viděli. Já však zatlačila, že s ním chci po návratu bydlet. Nakonec jsme si něco pronajali a já se na něj moc těšila. Když jsem ale přijela, řekl mi, že se mnou bydlet nedokáže, že jsme se odcizili a nechce mi bránit v mém přání bydlet s ním. Práce je prý pro něj prioritou a jednou náš vztah někde konec asi má. Prý můžeme někdy zkusit zajít na kafe, ale že neví, že mě nechce vodit za nos. Nechápu to. Miluji ho, ale nemůžu čekat, kdy na mě bude mít „náladu“, to mě ničí. 14 dní jsme bez komunikace. Je šance to zachránit?
   Karel Chába Srpen 6, 2018

   Dobrý den, teoreticky šance je, nicméně on by to musel chtít. Má to tak, jak vám řekl, a pokud to nebude chtít měnit, nepůjde to. Zkuste s ním pohovořit, za jakých podmínek by byl spokojený. Jaký kompromis, pokud nějaký, by mu vyhovoval. Také na pozadí tématu mohou být nějaké strachy, zkuste se ho na ně zeptat.
  Tomas Srpen 6, 2018

  Dobry den, moje pritelkyne se odstehovala ke svemu ex od ktereho ke me utekla. Byla s nim nestastna defakto se bala cokoliv udelat aby nebylo zle. Vyvrcholilo to tim, ze ji na oslave sestry cely vecer slovne napadal a nakonec i ji napdl fyzicky. Jel jsem pro ni ve tri rano s tim, ze ji nahani po ulicich a strasne se boji. Od te doby byla se mnou. Od nej si vse odstehovala a zili jsme krasny spol. zivot. Dokonce jsme ji poridili nove auto, udelali jsme si dve dovolene u more, spolecne zaridili dum, dokonale jsme si rozumeli, vyznavali jeden druhemu lasku, nic nam nechybelo! A najednou po dvou a pul mesicich se defakto z minuty na minutu odstehehovala zpet k nemu. Muzete mi poradit jak to? Dek
   Karel Chába Srpen 6, 2018

   Dobrý den, Tomáši, de fatko váš příběh potvrzuje to, jak je lidská mysl iracionální. Abych mohl přesně říci, co je příčinou, musel bych slečnu znát, něco o ní vědět. Nicméně obecně to může být tak, že právě to, jak dobře jste se měli, byl ten problém. Jsou lidé, kteří nevěří tomu, že si zaslouží něco dobrého. Sní o tom, ale když to mají, tak se moc bojí, že o to přijdou, že budou potrestáni, atd. A mysl je zpracuje. To, že žila s někým, jako je její partner, není žádná náhoda. Oni k sobě něčím patří. Ona, i když jí jeho chování vadí, je na to zvyklá a zvyk je jistota. V tomto případě právě velmi iracionální.
  Watt Září 17, 2018

  Dobrý den, s přítelkyní jsme spolu byli 2 a půl roku, mezi tou dobou proběhlo hodně fází, dá se říct že byli časté hádky, většinou kvůli tomu že jsem měl strach o ní protože ji tahali kamarádky na párty po nocích a kvůli její minulosti jsem si to nepřál a ony mě začali kvůli tomu nesnášet a dá se říct že našemu rozchodu i pomohli, důvody rozchodu byli že jsem ji prý hlídal, bral přátele a byl na ni tak hodný že si ona připadala jako špatná v tom našem vztahu, řekla mi že už nikdy se mnou být nechce, že to už nepůjde, ale já vím že kdyby se udělali kompromisy nebo něco tak by to určitě šlo a já bych si to přál vrátit, myslíte že by stačilo tomu dát třeba měsíc a že bude chtít zpět? Miluji ji.
   Karel Chába Září 21, 2018

   Dobrý den, zkuste jí určitě dát čas a prostor, nicméně zda se bude chtít vrátit, nemohu vědět. Navíc jak sám píšete: budete pak muset dělat kompromisy. Pokud jeden z vás nebude chtít na vztahu pracovat, její návrat do vztahu nic nevyřeší.
  Anonym Září 19, 2018

  Dobrý den, S přítelkyní jsme spolu byly skoro 8 let a z toho 2 roky zasnoubeni. Před 2 měsíci se začala chovat divně. Stupňovalo se to a nakonec odešla s tím že se zabouchla do někoho jiného a teď neví co chce jelikož mne má také ráda a když má v hlavě někoho jiného tak mi nemůže prý dát to co chci. Už je pryč měsíc a půl. Mezi tím mne cca 1 týdně navštíví a pak zase odejde a jsme z toho vždy oba psychicky zničení. Prý se jednalo jen o zprávy. Vše ukončila a snaží se z toho dostat. Žije momentálně v práci a nebo u kamarádek. Do toho všeho vede řeči že mne nechce nechat čekat třeba pul roku zbytečně atd. Nevím co mám dělat ? Jestli čekat nebo to skončit ? Děkuji za radu.
   Karel Chába Září 21, 2018

   Dobrý den, pokud vám ona za to stojí, měl byste nějakou dobu počkat. To, jak jí je, si nevymýšlí. Je zmatená. To se může stát každému. Nicméně čas, který jí případně dáte, by měla využít aktivně. Měla by chodit na psychoterapii a snažit se srovnat si myšlenky. Sama to nemusí zvládnout. Pokud bude problém aktivně řešit, má smysl cca do toho půl roku počkat.
  David Říjen 11, 2018

  Dobrý den,s přítelkyní jsme spolu byli přes 6 let (od 16) a před pár týdny jsme se rozešli.Začalo to před rokem, kdy jsem se přítelkyni nevěnoval kvůli škole a jejím častým náladám,kdy byla naštvaná bez důvodu na celý svět.Svěřila se,že se jí tolik nevěnuji,že by zvážila rozchod.Já svůj přístup změnil a jí moje pozoronost začala vadit,chtěla se rozejít.Dohodli jsme se na pauze.Po pauze jsme se dali dohromady,ale ona mi pravidelně lhala do očí,kam s kým chodí.Tak jsem se vyptával víc a víc a ona se začala cítit jako ve vězení a prý “vyhořela a chybí jí jiskra”.Za vyptávání a chyby jsem se omluvil, ale ona se mnou už znova začít nechce.Myslíte, že je realná šance na návrat?detaily se nevejdou
   Karel Chába Říjen 29, 2018

   Dobrý den, Davide, teoreticky šance na návrat je, nicméně je otázkou, zda „jen“ návrat něco řeší. Za chováním vaší partnerky je nějaká příčina. To, co jste popsal, že vám řekla, jsou z její strany jen zástupné problémy. Tedy aby bylo smysluplné se do vztahu vracet, bylo by z vaší strany rozumné požadovat, abyste se zevrubně zabývali tím, co se ve vaší partnerce opravdu děje. V opačném případě je pravděpodobnost, že se problémy budou opakovat, hodně velká.
  Lukas Říjen 29, 2018

  Dobrý den p.Chába
  S priatelku sme se rozesli kvoli krize ktorá vznikla. asi 5mesiacu sme to skusali dávat dohromady no bohuzial Priatelka to už nedala 3dni pred rozchodem mi povedala ze ma Lubi a za 3dni povedala ze už to nedá ze to ide skusit s inym ! To je ten problem v tej krize ze ju namotal iny chlap cez SMS a Telefonaty. Priznávam ze sem par krat už od zlosti vybuchel i ja kvoli nemu. Hovorila mi ze k nemu nic necití ale neviem ci tomu verit. Ja ju Miluju máme spolu 4rocnu dceru. Myslíte ze se nekdy uvedomí a bude se hcet vratit ? Odstehoval som sa hned od nej ako mi povedala konec ale jenom o 2 podlaza više kvoli malej aby som ju casto videl. Ani neviem co mam robit. dakujem
   Karel Chába Říjen 30, 2018

   Dobrý den, Lukáši, ten muž je „jen“ důsledek. Příčiny jsou mezi vámi. Jste v jednom domě, máte dceru, takže se musíte vídat. Toho bystě měl využít k udržování kontaktu. Netlačit na ni, nepřemlouvat, dát jí čas a prostor. Vy byste času měl využít na poctivý a „objektivní“ rozbor toho, co se mezi vámi dělo, jaké jsou příčiny krize a jak krizi vyřešit. Mám na mysli konkrétní kroky, jako třeba učit se komunikaci atd. Určitě by vám prospělo tento rozbor udělat s někým, jako jsem já, a zjistit více. Rád vám pomohu a přikládám odkaz na konzultace, kde si můžete vybrat tu, která vám nejvíce vyhovuje: https://www.partnerske-vztahy.eu/konzultace/.
  Marcela Listopad 6, 2018

  Dobrý den, s partnerem jsme se rozešli po 8letech. Udělala jsem ve vztahu spoustu spatnych veci, kterych jsem si vedoma a řekla jsem mu to (konkretne), on jich ale take udelal dost. Ještě nekolik mesicu po rozchodu si pry nebyl jisty, zda to bylo spravne rozhodnuti, ale pry si aktualne nedokaze predstavit spolecnou budoucnost. Nasel si mesic po mem odchodu novou pritelkyni a s tou aktualne je. Rad by zůstal ve vztahu jako kamarad. Je to ted 3 mesice od meho odstehovani a 8 mesicu od rozchodu. Během te doby jsem se ho urputne snazila presvedcit, ze jsem se zmenila a muze to fungovat. Bohužel neuspesne. Ted jsem to vzdala, ale doufam, ze se ozve jeste sam, ze mu chybim. Ma to jeste cenu? Diky.
   Karel Chába Listopad 8, 2018

   Dobrý den, Marcelo, nemyslím si, že by mělo cenu dál čekat. Doporučil bych to pustit a jít dál. I když se dost možná stane, že se ozve v momentu, kdy se s rozchodem už budete cítit více srovnaná. To ale proto, že se nebudete cítit dobře, že už nemá navrch.
  Peter Listopad 18, 2018

  Dobry den pan Chaba, prosim o radu, mame s partnerkou 3,5 rocnu dcerku mame obaja 38 rokov, s partnerkou sme sa poznali cca 10 rokov, nas vztah poslednu dobu trosku oslabil, ale ja partnerku stale lubim, tam kde mame zahradu, si zacala nadstandardne dobre vychadzat so susedom, ktory je v mojom veku, zacal na nu tlacit, postupne zacali chodit po vyletoch, az mi napokon povedala, ze so mnou konci, udajne ho lubi, pretoze ma super povahu atd. Uz spolu ani nebyvame, musel som odist do svojho bytu. Neviem ci mam bojovat, ale uz len kvoli malej chcem spat nas zivot. Mam to brat, ako nakopnutie a bojovat o lssku? Velmi pekne dakujem.
   Karel Chába Listopad 21, 2018

   Dobrý den, Patře, nemohu vám radit, co máte a co ne. Nicméně pokud chcete doufat, že se vrátí, pak musíte určitě vydržet do doby, než se odmiluje a spadnou jí růžové brýle. Pokud vydržet chcete, snažte se s ní být v neutrálním kontaktu skrze dceru. Maximálně bych čekal asi rok.
  Mirka Listopad 20, 2018

  Dobrý den. S přítelem jsme se rozešli po roce vztahu. Moc jsme se milovali i když od začátku jsme se dost hádali, ale spíš kvůli hloupostem, protože jsme oba tvrdohlavi. Teď už spolu nejsme něco přes měsíc a mně pořád chybí… Když jsme se rozešli,,tak jsme se potom občas scházeli s tím, že bychom to mohli dát znovu dohromady, jenže vždy to skončilo vycitkami a hádkou. Asi týden jsme si nepsali a já mu pak napsala, ať se vrátí zpátky domů, neodpověděl, tak jsem mu napsala druhý den, že by mohl alespoň odpovědět… napsal za tři dny, že nad vším přemýšlel a došel k názoru, že musíme jít každý svoji cestou… Jsem z toho špatná… Doufala jsem, že se vrátí… Myslíte, ze je ještě nějaká šance?
   Karel Chába Listopad 21, 2018

   Dobrý den, Mirko, mohu vycházet jen z toho, co píšete, a tak si myslím, že se nevrátí.
  Michal Listopad 22, 2018

  Dobrý den, manželka ode mne odešla jsme spolu 6 let rok, před rokem a půl jsme se brali, teď odešla s tím že mne nemiluje, a o nějakém návratu nechce ani slyšet, našla si byt a chce se postavit na vlastní nohy, odpočinout si, a pak se vše uvidím…do bytu se má nastěhovat od nového roku, teď bydlí u rodičů, prosím ji aby se vrátila a začali jsme znovu, už pár rozchodů jsme měli za sebou vždy to bylo do týdne v pořádku. navíc spolu máme dvě malé děti, hrozně mě to mrzí všechny chyby jsem si uvědomil, a samozřejmě ji řekl jak by to mohlo fungovat, myslíte že to má šanci? nechce slyšet ani o poradně 🙁
   Karel Chába Listopad 23, 2018

   Dobrý den, Michale, nemohu posuzovat z ničeho jiného, než co mi píšete. Vypadá to, že to tentokrát myslí vážně. A to určitě proto, že se to nestalo poprvé a po týdnu jste se k sobě vrátili. Děláte velkou chybu v tom, když si myslíte, že po týdenní pauze se vše dalo do pořádku. Nedalo, protože jste nevyřešili příčiny, a vaše žena to ví i teď. Nevěří tomu, že by to teď mělo být jiné.
  Marek Listopad 24, 2018

  Dobrý den, přítelkyně se se mnou rozešla po 5 letech. Jsme spolu od střední školy. Ji je 20, mně 22. Bydleli jsme spolu 3/4 roku. Po 5 letech vztahu nebyl náš vztah jako na začátku. Tolik tulení, objímání apod., ale nebylo to úplně pryč. Jako bych ji už bral jako samozřejmost. V práci podlehla jednomu 28letému chlapovi. Hned co se se mnou rozešla, začala chodit s ním. Do týdne se spolu nastěhovali na ubytovnu. Nikdy jsem ji sprostě nenadával. Když odešla, vybouchl jsem a řekl ji pár nepěkných slov. Po 2 týdnech jsem jiný člověk a uvědomil jsem si své chyby. Omluvil jsem se ji a vše vysvětlil, ale zpět už nechce. Mám šanci na návrat? Miluju ji a zase k ní cítím vše jak na začátku vztahu. Díky
   Karel Chába Listopad 26, 2018

   Dobrý den, Marku, prvně je třeba říci, že jste si jistě mnohé uvědomil, nicméně jste se nezměnil. Takto lehce to nechodí. Vím, že se teď cítíte, jako byste se změnil, nicméně to je „jen“ iluze vaší mysli. Toto se nám děje v situacích, ve kterých jsme proto, abychom se ubránili nebezpečí v podobě rozchodu, respektive bolesti z rozchodu. I vaše zamilovat patří do toho, co popisuji, a rychle vyprchá, kdyby se partnerka vrátila. Nemohu vědět, zda se vrátí, neznám ji.
  Romantik Listopad 25, 2018

  dobrý den, manželka po 9letech odešla bez jediného slova k jinému muži a chce rozvod,udělala to už po 2x, poprvé před 9lety po 5letém vztahu (poprvé se vrátila po cca 3týdnech a hned svatba, manželka trpí mentální bulímií (s tím spojené promiskuitní chování,nevyrovnaná psychika atd), nyní je pryč už 3týdny a nevidím změnu v jejím chování, vzala si do hlavy, že musí zachránit dítě svého bratra, který je alkoholik a i s družkou drogově závislý a o dítě (2roky) se moc nestarají, tchyně manželku manipuluje a chce rozbít naše manželství za každou cenu (už po 2x), s otcem nyní nekomunikuje protože je na mojí straně,vím, že musím čekat,ale jak dlouho?rok?manželku hluboce miluji a rozvod nechci
   Karel Chába Listopad 26, 2018

   Dobrý den, mohu napsat jen to, že pokud nechcete rozvod a chcete ji zpátky, pak musíte čekat. Nevím jak dlouho, neznám vaši paní. Může to být pár měsíců i let. Vše se odvíjí i od vás. Od toho, jak dlouho vám to bude stát za to na ni čekat. Nicméně počítejte s tím, že pravděpodobnost, že to udělá znovu, je hodně vysoká.
    Romantik Listopad 26, 2018

    děkuji za odpověď, pár let bych asi čekat nevydržel, přeci jen ta láska chtě nechtě s každým dnem slábne a slábne, s tou vysokou pravděpodobností počítám, jsem s ní vcelku smířen, stejně jako s nevěrami, nicméně manželce přibývají roky (nyní 41let) a pevně věřím, že s věkem to bude lepší a lepší, a kvůli 2 klopýtnutím nemůžu hodit za hlavu 14let velmi těžce budovaného vztahu
    Romantik Březen 16, 2019

    blížím se do šťastného konce, manželka se vrací zpátky domů po cca 130dnech, musela si ale sáhnout až na úplné dno…přišla kvůli stresu z rozchodu o velmi dobré zaměstnání po 9 letech.. a kvůli ztrátě zaměstnání a potřebě peněz dělá brigádu jako uklízečka na WC, kde jí potkávají bývalí kolegové z práce kde dělala v kanceláři na vysoké pozici…zestárla kvůli stresu minimálně o 5let.. zešedivěli jí vlasy…šíleně zhubnula….a v podstatě už nebyla schopná dál zvládat svojí práci i když nemusela dojíždět… já jí v podstatě za 5minut 12 sebral hrobníkovi z lopaty, ale musel jsem jí dát jasný termín do kdy ještě na ní čekám… do jejích narozenin…
  Martina Prosinec 4, 2018

  Dobry den, pritel se semnou po 2 a pul rocnim vztahu rozesel. Bydleli jsme spolu meli 2 pejsky. Nerikam zr nas vztah byl dokonali ale ja se s nim snazila o problemech mluvit, marne.
  Jednou mi napsal zr by si me asi chtel vzit a po tydnu prisel s tim ze to mezi name nrma cenu a ze se rozejdeme.(uz jednou jsme to ukoncili a po nesici se k sobe vratili) Vubec to nechapu, porad jsme si tak nejak psali. (Psal ze me porad miluje a ze mu chybim atd.. ale ze to mezi nama nefungovala) Jednou jsem mu rekla ze bych s nim pozrebovala mluvit a ze prijedu ale mel hrozne divny vymluvy proc to dnes nejde tmale ja tam jela jsem tam a byl tam s jinou, probehla hadka a on se mi tam potom rozbrecel
  Nechapu to
   Karel Chába Prosinec 10, 2018

   Dobrý den, Martino, bohužel neví, co chce. Bez ohledu na to, co se na jeho straně děje, dokud nebude ochoten s vámi otevřeně o vašem vztahu mluvit, tak se nikam neposunete. Komunikace je klíč k vzájemnému pochopení a zároveň prací na vlastní osobnosti. Práce na osobnosti je nutná proto, že tam, kde vaše možnosti se pochopit a vyhovět si končí, se musí pracovat na posunu hranic, aby pro vás byly přijatelné. Nechce-li to jeden z páru, pořád se budete točit na místě. Přikládám v podobě odkazu základní pravidla komunikace, pokud by přeci jen partner změnil názor: https://www.partnerske-vztahy.eu/proc-by-mel-mit-kazdy-vztah-pravidla-komunikace/.
  Miroslav Leden 28, 2019

  S priateľkou sme sa rozišli po 4 rokoch vzťahu. Ona sa rozišla so mnou ,tesne pred rozchodom si začala písať s iným , teraz s ním funguje ale u nich je to vzťah na diaľku , že on býva 200km dalej ako ona a on je rozvedeny(28rokov má) s 1 dcerou (ona má 10 rokov) . Raz ona chodi za ním raz on za ňou. Viete v našom vzťahu toho bolo dosť jej chyby , moje chyby… Raz som jej zahol v nočnom klube s inou, čo som ale potom trpko olutoval. Ona sa o tom dozvedela spočiatku plakala , ale potom akoby mi odpustila . no ubehli 2 mesiace a teraz začiatkom roka povedala , že nieje šťastná , že chce koniec. Môže sa vzťah obnoviť po čase , že ona najde cestu ku mne nazad? ja ju vždy milujem a chcem len ju
   Karel Chába Leden 30, 2019

   Dobrý den, Miroslave, možné to je, nicméně vědět to konkrétně u vaší partnerky nemohu. Určitě doporučuji po-rozchodové období využít k vašemu osobnostnímu.
  Jackie Březen 4, 2019

  Dobrý den, dnes po 8 měsíčním vztahu jsem si dal s přítelkyní pauzu z důvodu že mi neustále zakazuje chodit z kamarády ven a nechová se zrovna moc hezky ke mě pořád mi říká že chce všechno dělat se mnou všude být se mnou no prostě pořád. Neustále mi nedůvěřuje a všude mě kontroluje musí věděm o každem mém kroku kde jsem co dělam s kym jsem atd..
  Nevím už jak dál ale rozhodne se nechci rozejít ona mě miluje a já jí taky ale nevím co a jak dál dnes jsem si s ní dal pauzu ale nevím jestli se dokáže změnit na začátku vztahu první tři měsíce to bylo v pohodě ale pak se to začalo stupňovat prosím moc o radu… děkuji.
   Karel Chába Březen 7, 2019

   Dobrý den, pauza vám v této věci bude k ničemu. To, jak se vaše partnerka chová, není od ní žádný naschvál, ale strach. Bylo by tedy ideální bavit se o tom, čeho se bojí. Nicméně je velmi pravděpodobné, že její problém je tak velký, že bude potřebovat pomoc odborníka. Doporučuji, aby se svou závislostí začala chodit na psychoterapii.

Komentáře

Své komentáře prosím formulujte maximálně do 700 znaků!
Jakmile bude váš komentář zodpovězen, budete upozorněni e-mailem. Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

* povinný údaj

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů