Nejistota ve vztahu a ostatní otázky

Prožíváte nejistotu ve vztahu? Neznáte odpověď na vaše otázky? Nevíte, co máte dělat?

Chápu, že je pro vás nejistota ještě horší než krutá pravda. Pomohu vám - na této stránce najdete ve čtyřech tématických celcích návody, jak postupovat a jak svou situaci řešit.

Nejistota je ve vztahu to nejhorší, co váš může potkat. U každého jiného pojmenovaného problému, bez ohledu na to jak je to složité a bolestivé, víte na čem jste.
Pokud nevíte, co se děje a jak se máte k dané věci postavit, tak se necítíte psychicky a často také fyzicky dobře.

Z nezodpovězených otázek si tvoříte domněnky a na jejich často iracionálním základě pak věříte té „své“ pravdě. Jakmile si připustíte negativní myšlenku a začnete jí vdechovat život, tak si zakládáte na nepříjemnosti. Začnete si tvořit strachy a ty vás i vztah začnou ničit.

V první řadě si uvědomte, že svět není černý ani bílý. Svět není spravedlivý. Někdy bez toho, aniž bychom znali důvod chování partnera a odpověď na otázky, se musíte rozhodnout sami. V opačném případě budete jen v nejistotě a odkázáni na to, co partner řekne a udělá.
Nedělejte tu chybu, že budete žít v nejistotě – nemusíte. Každý problém má řešení – i ten váš.

Nevěřte té lži ve vaší hlavě, že nemáte jinou možnost, než jen nečinně čekat a doufat. Není to tak. Nečekejte, problém aktivně řešte. Máte mnoho možností, jak se k problému postavit. Důvod proč propadáte panice a beznaději je, že neznáte možnosti řešení vaší situace. Neumíte si díky strachu představit, že byste se mohli například rozejít, odstěhovat atd.


1

Nevím, co si mám myslet o chování partnera/ky, o určité situaci

Ptejte se. Nenechávejte si své domněnky pro sebe. Řešte to s tím, koho se problém týká. Nemá cenu si stěžovat všude jen ne tam, kde byste měli.
Může se jednat o skutečnost anebo jen vaše domněnky. Pokud se domněnky potvrdí, víte na čem jste a můžete problém řešit dál. Pokud se domněnky nepotvrdí, zamyslete se na tím, jak často se vám taková věc děje. Nemůže jít také náhodu o problém, který je ve vás? Nejde o něco psychického? Může jít o žárlivost, strach, který si nesete z minulých vztahů atd.


2

Partner mi nechce dát odpověď – mlží, je nerozhodný, hraje o čas, mlčí.

  • každý z nás, si čas od času není jistý tím, co chce - dejte partnerovi/ce čas, aby situaci řešil/a sám/a- netlačte.
  • pokud se nic nezmění po dobu, kterou jste byli ochotni tolerovat, stanovte s partnerem datum, do kdy má partner problém vyřešit, mluvit s vámi, říct co se děje atd.
  • pokud partner problém vyřešil a vy s tím souhlasíte, je vše v pořádku
  • pokud nejste spokojeni s tím, jak partner problém vyřešil nebo pořád mlží atd. pak si rozmyslete, zda vám stojí za to, žít s tímto partnerem a v tomto vztahu

V článku Jaký udělat první krok, když nastane krize vztahu? najdete otázky, na které byste si měli odpovědět, pokud budete zvažovat, zda ve vztahu zůstat anebo odejít.


3

Nemůžeme se domluvit na řešení a jsme v patové situaci

Problém může být v tom, že se dohodnout nechcete, neumíte anebo nedokážete.

Nechcete – děláte naschvály, neuznáváte právo partnera/ky na jeho/jí názor, myslíte si, že jedině ten váš názor je správný.
V článku Jak předcházet hádce? zjistíte, co udělat proto, abyste se mohli dohodnout.

Neumíte – bojíte se následků a tím pádem odkládáte rozhodnutí. Také to může být tím, že problém není v tom, co řešíte, ale jak to řešíte. Máte zásadní nedostatky v partnerské komunikaci, nicméně to netušíte. Jako příklad uvedu, že si mezi sebou opakovaně říkáte, co vám vadí, co nechcete, nicméně nikdy si neřeknete, co byste chtěli a jak. Z toho důvodu se nemůžete dohodnout.
V článku Proč by měl mít každý vztah pravidla komunikace? najdete inspiraci pro řešení vaší komunikace.

Nedokážete – nevíte jaké je správné řešení, nemáte zkušenosti, problém je tak zamotaný, že netušíte, zda je chyba v komunikaci(viz nechcete, neumíte), ve výběru možných variant řešení nebo v tom, že vůbec netušíte jaké jsou možnosti řešení vašeho problému. V tom, že sami nevíte co chcete – nemáte v tom jasno.
Pokud se nacházíte v této situaci neváhejte a vyhledejte odborníka


4

Nevím, co mám dělat, nikdy jsem se do takové situace nedostal/a.

Ve vztazích se někdy můžete dostat do situací, kdy opravdu nevíte, co dělat. Nemáte s takovým problém zkušenosti, nevidíte žádná východiska. Neklesejte na duchu. S pravděpodobností 99.9% už někdo váš problém řešil před vámi, ví jak na to. Jediné co musíte, je začít problém řešit a to tím, že si najdete informace.

Hledejte inspiraci například na těchto místech:

  • napsat do nějaké ON-line poradny
  • najít si inspiraci řešení vašeho problému z podobných dotazů v ON-line poradně
  • přečíst si odborný článek na dané téma na internetu
  • vyhledat občanskou poradnu, sdružení a psychologa
  • spojte se s koučem partnerských vztahů

Zajímavé články

Po rozchodu mi píše

Možná je to už nějaký čas, co jste se rozešli s partnerem. Najednou vám ale začne bývalý partner psát. Ptáte…

Kategorie: Rozvod a rozchod


Partner je na mně závislý. Co mám dělat?

Máte vedle sebe partnera, který je na vás závislý? Nevíte, co máte dělat, nerozumíte jeho chování? Ničí vás partnerova závislost?…


Narušená důvěra ve vztahu

Jednou z nejdůležitějších hodnot na kterých je partnerský vztah postaven je vzájemná důvěra. Pokud ji jeden z partnerů zklame, naruší…


Manžel a jeho matka

Ať už je vztah vašeho manžela s jeho matkou napjatý, nebo je váš manžel naopak takzvaný mamánek, tento jejich vztah…


Nevěra na začátku vztahu

Nevěra na začátku vztahu je samozřejmě úplně stejně nepříjemná a bolestivá, jako v kterékoliv jiné fázi vztahu. Nezáleží na tom,…

Kategorie: Nevěra a sex

Akce, které se blíží